Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie składki do ZUS-u musi odprowadzać przedsiębiorca zatrudniający pracowników?
Jako przedsiębiorca zatrudniający pracowników, istotne jest, abyś wiedział, jakie składki musisz odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w celu zapewnienia ubezpieczenia swoim pracownikom. Niniejszy artykuł pozwoli Ci zrozumieć strukturę składek oraz ich wysokość, dzięki czemu będziesz mógł w pełni wywiązać się ze swoich obowiązków.
Składka rentowa i emerytalna
Zatrudniając pracownika, musisz pamiętać o tym, że Twoim obowiązkiem jako płatnika składek jest odprowadzenie składki rentowej i emerytalnej. Wysokość tych składek jest obliczana w sporządzanych deklaracjach ZUS na podstawie wynagrodzenia brutto pracownika. Aktualnie, składka emerytalna wynosi 19,52% wynagrodzenia brutto, z czego 9,76% pokrywa pracownik, a resztę – pracodawca. Składka rentowa wynosi 8%, przy czym 6,5% opłaca pracodawca, a 1,5% – pracownik.
Przeczytaj również: Czy outsourcing księgowości do biura rachunkowego się opłaca?
Składka chorobowa
Składka chorobowa to kolejna opłata, z którą musisz się liczyć jako przedsiębiorca zatrudniający pracowników. Ta składka wynosi 2,45% wynagrodzenia brutto pracownika i jest w całości pokrywana przez pracownika. Jako pracodawca, jesteś odpowiedzialny za pobranie tej składki ze środków pracowników i przekazanie jej do ZUS-u. Składka ta obejmuje ubezpieczenie w przypadku choroby.
Przeczytaj również: Dlaczego skrupulatna obsługa księgowa firm jest tak ważna?
Składka na ubezpieczenie zdrowotne
Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników i finansowane jest poprzez odprowadzenie składki zdrowotnej. Jej wysokość stanowi 9% podstawy wymiaru składki, zaś 7,75% można odliczyć od podatku dochodowego na zasadach ogólnych, dlatego związane z nią wyliczenia najlepiej powierzyć specjalistom, takim jak Biuro Rachunkowe mgr inż. Jolanty Krzyształowskiej z Krakowa. Składkę zdrowotną opłaca pracownik, jednak to Ty jako przedsiębiorca musisz pobrać ją ze środków swoich pracowników i przekazać do ZUS-u.
Przeczytaj również: Wyzwania dla księgowości w obliczu sztucznej inteligencji
Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Ostatnim obowiązkowym elementem składek na ubezpieczenia społeczne jest opłacenie składek na Fundusz Pracy (FP) oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Składka na FP wynosi 2,45% wynagrodzenia brutto pracownika, natomiast składka na FGŚP – 0,10%. Oba te fundusze mają za zadanie wspierać pracowników w sytuacji utraty pracy oraz zagwarantować im świadczenia w przypadku niewypłacalności pracodawcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana