Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy można uzyskać odroczenie terminu płatności podatku?
Ordynacja podatkowa uzasadnia możliwość odroczenia płatności podatku. Dotyczy nie tylko terminów ich uiszczenia, wykazanych w Ustawie, ale również tych deklarowanych w decyzji podatkowej. Podatnik jest zobowiązany do złożenia stosowanego wniosku, a organ decyzyjny do zajęcia stanowiska w danej sprawie. Oczywiście powody nie powinny być błahe, lecz potwierdzać, że istnieje niemożność opłacenia podatku w terminie. Jak przebiega procedura?
Warunki do uzyskania odroczenia terminu płatności podatku
Istnieją 3 zasadnicze czynniki, które składają się na finalne uzyskanie odroczenia terminu płatności podatku. Według Biura Rachunkowego STATUS z Warszawy są to:
powody losowe związane z życiem lub sytuacją materialną podatnika;
złożenie wniosku przed upływem terminu płatności podatku;
uzyskanie pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez organ decyzyjny.
Co bardzo ważne podatnik jest zobowiązany do wnioskowania w swoim imieniu. Oznacza to, że pracodawca nie jest upoważniony do składania wniosku o odroczenie w imieniu swojego pracownika. Dodatkowo dokumentacja uzasadniająca powinna jasno przekazywać ważne powody, dla których płatność podatku w danym terminie jest niemożliwa. Oczywiście dane pismo może pomóc zredagować ww. Biuro Księgowe na Pradze Południe.
Przeczytaj również: Jakie korzyści niesie ze sobą współpraca z biurem księgowym online?
Czy każdy wniosek o odroczenie terminu płatności jest akceptowany?
Mówiąc krótko – nie. Od czego to zależy? Podatnik ma prawo do złożenia wniosku, ale nie jest on równoznaczny z wydaniem pozytywnej decyzji. W świetle Ordynacji Podatkowej organ decyzyjny ma prawo uznania administracyjnego. Oznacza to pełną swobodę działania i orzekania. Jasne jest, że dana instytucja nie może zbagatelizować wniosku i zupełnie nie odnieść się do rzetelnych argumentów. Jednak z drugiej strony to właśnie organ wydający decyzję stwierdza, czy we wniosku zawarto dostatecznie przekonujące argumenty. Może się okazać, że uzasadnienie jest niewystarczające, a powody nie wskazują na zaistnienie konieczności odroczenia terminu płatności podatku. W takiej sytuacji podatnik otrzyma odpowiedź odmowną i będzie musiał dostosować się do standardowego terminu zapłaty. W kwestiach proceduralnych istnieje możliwość wejścia na drogę sądową, gdzie rozstrzygane są wątpliwości natury proceduralnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana