Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka i szerokie zastosowanie blachy miedzianej
Miedź od wieków odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Dzisiaj jej zastosowanie jest niewspółmiernie szersze, głównie ze względu na rozwój przemysłu elektrotechnicznego i elektronicznego. Miedź, jako wyrób hutniczy występuje najczęściej pod postacią blachy. Jak powstaje ten niezwykły materiał, jakie są jego zalety i gdzie znajduje zastosowanie? Warto przeczytać.
Miedź w nowoczesnym przemyśle
Miedź jest podstawowym metalem oraz składnikiem wielu stopów, stosowanym w nowoczesnych technologiach i przemyśle elektrotechnicznym. Jej wysoka przewodność elektryczna i cieplna sprawia, że jest niezastąpiona w wielu dziedzinach nauki i techniki. Znaczną część surowca dla rodzimego przemysłu dostarczają polskie kopalnie miedzi, eksploatujące złożą tego cennego metalu w Legnicy, Lubinie i Głogowie.
Przeczytaj również: Co zaliczamy do metali kolorowych?
Jak produkuje się blachy miedziane?
Blacha miedziana powstaje w procesie walcowania lub ciągnienia miedzi, które może być realizowane na zimno lub na gorąco. Ostateczny wygląd i właściwości blachy zależą od technologii oraz parametrów procesu. W kraju działa wiele firm zajmujących się produkcją i dystrybucją blach miedzianych, które oferują produkty o różnych grubościach i jakości. Jednym z bardziej aktywnych na Śląsku dostawców blach miedzianych jest Walcownia Metali Nieżelaznych Łabędy w Gliwicach, która produkuje także anody miedziane, odlewnicze stopy metali nieżelaznych, taśmy z brązu i wiele innych wyrobów hutniczych.
Przeczytaj również: Co można oddać na skup metali kolorowych?
Zalety blach miedzianych
Blacha miedziana posiada wiele zalet, które decydują o szerokim jej zastosowaniu. Przede wszystkim charakteryzuje się wysoką przewodnością elektryczną i cieplną. Miedź jest też metalem nieskażonym, co oznacza, że nie traci swoich właściwości w procesie przetwarzania. Ponadto blacha miedziana jest odporna na korozję, co wpływa na jej trwałość i estetykę.
Przeczytaj również: Jak znaleźć skup metali kolorowych w Gliwicach?
Zastosowanie blach z miedzi
Blacha miedziana znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle elektrotechnicznym, m.in. w produkcji kondensatorów i transformatorów. Jest też wykorzystywana w budowie paneli słonecznych oraz układów chłodzenia. Dzięki swej odporności na korozję i wysokiej przewodności cieplnej blacha miedziana sprawdza się także w systemach grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Chętnie też używana jest w branży budowlanej oraz w produkcji elementów ozdobnych i dekoracyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana