Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady bezpiecznego toczenia na tokarce
Obróbka skrawaniem to szereg metod stosowanych bardzo powszechnie przy produkcji różnego rodzaju artykułów. Dzięki nim wytwarzane są między innymi maszyn oraz przedmioty codziennego użytku, z powodzeniem można przy jej pomocy przetwarzać materiały takie jak metale oraz tworzywa sztuczne. Jednocześnie praca obrabiarek może stanowić poważne zagrożenie dla osób je obsługujących. Dowiedz się jakie są główne zasady obróbki na tokarce.
Odpowiednie przygotowanie operatora to podstawa
Głównym wymogiem bezpieczeństwa przy pracy z obrabiarkami – w tym z tokarką – jest posiadanie przez operatora odpowiedniej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych. Osoby, które nie dysponują kwalifikacjami do pracy przy tokarce nie powinny zajmować się obróbką, ani nawet przebywać w pobliżu pracującej tokarki. Dotyczy to nawet nowoczesnych tokarek CNC, w przypadku których większość procesu obróbki wykonywana jest automatycznie. Urządzenia tego typu wykorzystywane są zazwyczaj przez producentów elementów z tworzyw, takich jak firma CMPlast.
Przeczytaj również: Czy przez technologię CNC zawód tokarza zniknie?
Osłony urządzenia
Każda tokarka powinna być wyposażona w osłony, których zadaniem będzie ochrona operatora i zapobieganie kontaktu z ruchomymi elementami maszyny. Niezbędne są również osłony zapobiegające rozrzutowi wiórów oraz rozbryzgowi cieczy chłodzących. Całe stanowisko robocze powinno być ponadto wyraźnie oddzielone przy pomocy osłon stałych lub ruchomych. Osłony te powinny być oznakowane barwami ostrzegawczymi lub znakami.
Przygotowanie do pracy
Przed uruchomieniem urządzenia operator powinien każdorazowo upewnić się, że tokarka jest w stanie technicznym umożliwiającym bezpieczną pracę oraz czy osłony są na swoim miejscu. Ważne jest również prawidłowe zamocowanie obrabianego przedmiotu oraz ustawienie i ostrość noża tokarskiego. W obrębie pracy tokarki nie powinny znajdować się żadne inne przedmioty, np. narzędzia pomiarowe. Nie należy uruchamiać tokarki jeśli stwierdzone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, gdyż grozi to wypadkiem, stwarza niebezpieczeństwo uszczerbku na zdrowiu, a także uszkodzenia maszyny. Zauważonych usterek nie należy naprawiać samodzielnie.
Środki ochrony osobistej
Operator wykonujące toczenie materiałów na czas pracy ma obowiązek nosić niezbędne środki ochrony osobistej. Chodzi tutaj przede wszystkim o okulary, maski, nauszniki. Ich zadanie to zabezpieczenie przed bezpośrednim kontaktem z czynnikami mogącymi szkodzić zdrowiu, takimi jak wióry, pył, opary, hałas.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana