Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wykorzystanie lasera CO2 w procesie grawerowania

Spis treści
- Grawerowanie laserem CO2
- Na jakich podłożach można grawerować laserem CO2?
- Zalety grawerowania laserowego
Plotery laserowe wykorzystywane są do ciecia różnych materiałów – drewna, szkła, tworzyw sztucznych, skóry, kamienia, a nawet gumy. Jest to technika powszechnie wykorzystywana w wielu różnych dziedzinach, na przykład przy produkcji gadżetów reklamowych, pieczątek, tabliczek i przedmiotów użytkowych. Mnóstwo możliwości oferują lasery CO2. Poznajmy nieco bliżej zasadę ich działania.
Grawerowanie laserem CO2
Najważniejszym elementem w każdym laserze CO2 jest tuba laserowa, która może mieć moc od kilkudziesięciu do ponad stu watów. Tuba wypełniona jest mieszaniną gazów pod ciśnieniem, w której skład wchodzą dwutlenek węgla, azot, wodór i hel. W czasie grawerowania światło lasera jest wzmacniane za pomocą wymuszonej emisji promieniowania. Skoncentrowana wiązka powstaje poprzez zainicjowanie impulsu napięcia elektrycznego drgań atomów azotu, który przekazuje energię cząsteczkom dwutlenku węgla, co skutkuje zmianą drgających elektronów na fotony. Cięcie laserem CO2 cechuje się małym wpływem cieplnym i wąską szczeliną cięcia.
Na jakich podłożach można grawerować laserem CO2?
Laser gazowy emituje fale w zakresie podczerwieni i charakteryzuje się mniejszą mocą oraz płytszym zdobieniem niż inne wykorzystywane w grawerowaniu lasery. W praktyce oznacza to, że niektóre materiały można odbarwiać, a na niektórych tworzone są wgłębienia, a zatem efekt grawerowania zależny jest od struktury obrabianego podłoża. Z techniki grawerowania laserem CO2 korzysta Pastel Technologies. Firma graweruje na sklejce, skórze, drewnie, szkle i pleksi oraz na miękkich podłożach, na przykład papierze i kartonie. Lasera CO2 nie stosuje się przy grawerowaniu twardych metali.
Zalety grawerowania laserowego
Technika laserowa gwarantuje wysoką precyzję – powstające wzory idealnie odwzorowują projekt i oddają najmniejsze szczegóły. Grawerowanie laserem jest trwałą metodą znakowania. Grawer nie zmywa się z powierzchni materiału z upływem czasu i na długo zachowuje nienaganny wygląd. Dzięki technice laserowej możliwe jest wykonywanie całych serii identycznych przedmiotów z grawerem, co byłoby niemożliwe z wykorzystaniem innych metod. Bez wątpienia laser zrewolucjonizował branżę reklamową i wiele innych sektorów gospodarki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana