Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Typy palników pelletowych
Palniki na pellet są centralnym elementem każdego kotła i wpływają na jego efektywność, komfort obsługi czy koszty użytkowania. W obrębie tego urządzenia zachodzi proces spalania. To właśnie do palników przedostaje się paliwo i tu również pojawia się płomień. Jakie są typy palników pelletowych oraz zalety?
Jakie są rodzaje palników pelletowych?
Rodzaj zamontowanego palnika w kotle ma ogromny wpływ na efekty jego pracy. Wśród dostępnych urządzeń na rynku można znaleźć m.in. palnik rynnowy, rurowy oraz ruchomy z rusztem. Palniki rynnowe wykonane są na wzór rynny, czyszczenia palnika odbywa się przez przedmuch powietrzem. Specjalny sterownik kontroluje podawane paliwo oraz pracę wentylatora i inne parametry kotła. Palnik rurowy z kolei często ma obrotową komorę spalania. W efekcie ogranicza ryzyko spiekania paliwa, równocześnie pozwalając na zastosowanie pelletu nieco gorszej jakości. Kotły na pellet z palnikiem z ruchomym rusztem mają z kolei specjalny rodzaj rusztu. W zaplanowanych przez operatora odstępach czasu wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne. Dzięki temu można utrzymać czystość paleniska i niezmienne warunki spalania. Opał w palnikach podawany jest zrzutowo na ślimak znajdujący się w palniku, który w prostej linii przekazuje materiał na palnik.
Przeczytaj również: Jak dobrać odpowiednią pojemność zasobnika na pellet?
Jak działa palnik na pellet?
To serce każdego pieca, ponieważ pozwala zapewniać jego automatyzację. Do palnika podaje się odpowiednią ilość paliwa i powietrza w określonych przez sterowniki kotła proporcjach. Następnie zachodzi zapłon i spalanie opału, na skutek czego poza ciepłem do ogrzewania pomieszczeń i wody, powstaje popiół – produkt uboczny. Palniki mają również zapalarkę, moduł czyszczący, sterowanie oraz czujniki. Dzięki temu piec może np. automatycznie się rozpalić, podtrzymywać ogień, wygaszać się oraz dbać o czystość w palenisku. Wysokiej jakości palniki tego typu oferuje m.in. sklep online z kotłami na pellet Piec.com.pl, który dba o komfort swoich Klientów.
Przeczytaj również: Jakie funkcje mają nowoczesne kotły na pellet?
Jakie zalety ma palnik pelletowy?
Wymieniając palnik na pelletowy, można cieszyć się pełną automatyzacją ogrzewania domu oraz sprawdzonym, wydajnym paliwem. Kotły z takim palnikiem wyróżniają się czystością, komfortem użytkowania oraz dbałością o stan środowiska. Produkt można także zainstalować praktycznie w każdym kotle.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze pieca na pellet?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana