Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rury spawane i bez szwu – charakterystyka, zastosowanie
Rury stanowią podstawowy element konstrukcyjny instalacji do przesyłu cieczy oraz gazów. Dzięki nim można skutecznie transportować substancje na dalekie odległości w warunkach podziemnych, podwodnych czy naziemnych. Rury metalowe można podzielić na bezszwowe i ze szwem, czyli o strukturze ciągłej i poddawane spawaniu. Każdy z typów ma swoje zalety i wady. Przeczytaj poniżej o szczegółowej charakterystyce każdego z nich!
Rury bez szwu – najważniejsze cechy
Mówiąc najprościej, rury bezszwowe to takie, które wzdłuż osi nie posiadają łączenia w formie spawu. Stal nierdzewna wykonana, metodą bezszwową charakteryzuje się jednolitą grubością ścianek i estetycznym wyglądem. Podstawową zaletą wykonywania rur w formie bezszwowej jest zachowanie idealnej szczelności w całym zakresie produktu. Wyklucza się w ten sposób powstawanie newralgicznych miejsc, które na skutek błędu konstrukcyjnego lub eksploatacji mogłyby okazać się nieszczelne. Rury pozbawione szwu tworzy się przy użyciu pras tłocznych lub w procesie wyciskania. Gotowy element powstaje z pełnego kawałka metalu, który zostaje przeciśnięty przez maszynę. Wadą takiego rozwiązania jest ograniczenie co do maksymalnej średnicy uzyskanej rury i wyższa cena.
Przeczytaj również: Czym jest stal narzędziowa?
Rury ze szwem – charakterystyka
Innym typem rury są produkty spawane, czyli ze szwem. Spaw wykonuje się w formie spiralnej lub w poprzek przekroju elementu. Według informacji przedstawiciela firmy HAX-INOX rury spawane osiągają większą średnicę w odróżnieniu od tych pozbawionych spawu. Pod względem wytrzymałościowym nie ustępują wyrobom bezszwowym, o ile proces produkcyjny został wykonany w sposób zgodny ze sztuką. Rury spawane najczęściej stosowane są w tych sektorach, gdzie efekt wizualny nie ma tak dużego znaczenia. Dodatkowo są niezastąpione w branżach wymagających zastosowania średnic rur przekraczających możliwości pras tłocznych do elementów bezszwowych. Jednak pod względem technicznym nie są gorsze od odpowiedników pozbawionych szwów. Przed wyborem odpowiedniego materiału do budowy instalacji warto uwzględnić walory estetyczne, potencjalne ryzyko nieszczelności oraz cenę. Dzięki temu łatwiej postawić na produkt maksymalnie dopasowany do oczekiwań Inwestora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana