Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje odpadów ciekłych, wymagające wywozu i utylizacji
Kluczowe znaczenie dla środowiska ma odpowiednia utylizacja odpadów ciekłych. Poza produktami odprowadzanymi do szamb istnieją odpady ciekłe powstające w gospodarstwach rolnych, sadownictwie czy przemyśle. To mobilizuje firmy asenizacyjne do poszerzania floty pojazdów i uprawnień do utylizacji odpadów ciekłych oznaczonych różnymi kodami. Jakie są to typy odpadów i kto najczęściej je generuje? Przeczytaj więcej poniżej!
Odpady ciekłe z grup 02, 16, 19 i 20 – czym dokładnie są?
Wszelkie odpady oznaczane są kodami cyfrowymi, które pozwalają na ich identyfikację. Na tej podstawie dobierany jest sposób transportu i utylizacji dla produktów. Według informacji przekazanych przez przedstawiciela ZAKŁADU USŁUG ASENIZACYJNYCH Jakub Dąbrowski spod Łodzi, do odpadów ciekłych zaliczają się grupy 02, 16, 19 i 20. Kod 02 oznacza odpady z rolnictwa, sadownictwa, upraw hydroponicznych, rybołówstwa, leśnictwa, łowiectwa oraz przetwórstwa żywności. W szczególności mowa o odpadach z mycia ręcznego i maszynowego, odchody zwierzęce, pozostałości po wyrobie produktów (odpadowa serwatka), osady z oczyszczalni ścieków i inne produkty nienadające się do spożycia czy dalszego przetwórstwa.
Przeczytaj również: Gdzie trafiają nieczystości z szamba?
W kontekście pozostałych typów odpadów można ująć kody:
16 – nieujęte w pozostałych grupach np. płynne produkty spożywcze przeterminowane;
19 – odpady z instalacji, które służą np. do uzdatniania wody pitnej lub przygotowywania wody przemysłowej;
20 – produkty odpadowe pochodzenia komunalnego łącznie z elementami selektywnymi.
W jaki sposób odbiera się odpady płynne różnych kategorii?
Najważniejszą kwestią jest posiadanie przez firmę asenizacyjną uprawnień do odbioru odpadów ciekłych oraz dopasowana do nich flota pojazdów. Wywóz nieczystości płynnych w Łodzi i okolicy poprzedza upewnienie się o kodzie i ilości odpadów wygenerowanych przez dany podmiot. W razie trudności w sklasyfikowaniu typu nieczystości należy przeprowadzić analizę próbek. W ten sposób można bezpiecznie i zgodnie z prawem zutylizować wyprodukowane nieczystości rolnicze, czy przemysłowe. Kluczowe znaczenie ma więc wybór podmiotu, który zrealizuje transport i dostarczy nieczystości do utylizacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana