Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Restrukturyzacja a upadłość
Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem wystąpienia kłopotów finansowych. Przedsiębiorca, który popadł w długi lub spodziewa się, że niedługo mogą go one dotknąć, ma dwie możliwości: może zdecydować się na restrukturyzację lub ogłosić upadłość. Wyjaśniamy, czym różnią się między sobą te rozwiązania prawne i podpowiadamy, na które z nich się zdecydować.
Restrukturyzacja, czyli szansa na spłatę zadłużenia
Przedsiębiorcy, którzy zmagają się z kłopotami finansowymi lub spodziewają się, że w najbliższym czasie mogą w nie wpaść, w pierwszej kolejności decydują się zwykle na restrukturyzację. To proces mający na celu osiągnięcie porozumienia z wierzycielami i uniknięcie ogłoszenia upadłości. Polega na wprowadzeniu szeregu działań, które mają za zadanie poprawić sytuację finansową przedsiębiorstwa, co w efekcie umożliwi spłatę zadłużenia. Dłużnik otrzymuje ochronę prawną przed egzekucją, dzięki czemu może się skupić na zaspokojeniu roszczeń wierzycieli.
Przeczytaj również: Czym są siatki pszczelarskie?
Polskie prawo przewiduje cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych: o zatwierdzenie układu, układowe, przyspieszone układowe i sanacyjne. Wybór postępowania zależy od sytuacji finansowej i prawnej, w której znajduje się przedsiębiorstwo. Aby przeprowadzić proces restrukturyzacji, warto zwrócić się do specjalistów, na przykład z Kancelarii Ekonomiczno-Prawnej z Warszawy. Pracujący w niej doradcy restrukturyzacji wybiorą najodpowiedniejszy rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego i zajmą się negocjacjami z wierzycielami. W ten sposób pomogą zredukować długi, zwiększając szanse na spłatę zobowiązań.
Przeczytaj również: Rodzaje i oznaczenie uszczelnień stosowanych w łożyskach
Upadłość, czyli zakończenie działalności
Ogłoszenie upadłości przez większość przedsiębiorców traktowane jest jako ostateczność. Wiąże się z formalnym zakończeniem funkcjonowania działalności oraz sprzedażą majątku dłużnika celem zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Na postępowanie upadłościowe decydują się przedsiębiorcy, którzy nie mogą otworzyć postępowania restrukturyzacyjnego lub w przypadku których podjęta restrukturyzacja firmy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza gdy jej prowadzenie mogłoby pokrzywdzić wierzycieli.
Przeczytaj również: Kluczowe aspekty prawa upadłościowego dla osób fizycznych i firm
Podczas postępowania upadłościowego zarząd nad majątkiem dłużnika przejmuje syndyk. Zabezpiecza go przed przejęciem lub zniszczeniem oraz doprowadza do jego likwidacji, zaspokajającej wierzycieli. Po zakończeniu postępowania upadłościowego zwykle dochodzi do rozwiązania przedsiębiorstwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana