Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na co warto zwracać uwagę podczas wyboru łączników meblarskich?
Łączniki meblarskie to specjalne, stalowe elementy mocujące, które wykorzystuje się do jakościowego montażu i instalacji części wewnętrznych mebla. Ich rodzaj zależy od przeznaczenia szafy, stołu, komody, do których zostały przymocowane. Najpopularniejsze z łączników meblowych to narożniki meblowe, zaczepy, wsuwki, płytki montażowe, kołki rozporowe, złącza meblowe, nakrętki. Przy wyborze poszczególnych łączników należy kierować się ich przeznaczeniem, rozmiarem.
Charakterystyka narożników meblowych – jakie wybrać?
Narożniki meblowe nie są już powszechnie używane, jednak przydadzą się amatorskim majsterkowiczom, projektującym niezależnie meble. Istnieją dwa rodzaje tych łączników meblowych – plastikowe i metalowe. Te pierwsze – lekkie i miniaturowe – mocuje się za pomocą wkrętów samogwintujących. Metalowe – niedrogie i trwałe - narożniki meblowe mają usztywnienia, są złożone pod kątem 90 stopni.
Kołki rozporowe – co warto o nich wiedzieć?
Kołki rozporowe przydadzą się przy ukrytych mocowaniach. Mają one postać małego drewnianego cylindra o wymiarach 35x8 mm. Kołki rozporowe są unieruchomione w otworze (dodatkowo obrobione klejem PVA). Pozostają niewidoczne, nie da się ich zobaczyć ani zewnątrz, ani od wewnątrz. Łączenia za pomocą kołków rozporowych mają dużą wadę – trudno je zdemontować, często wiąże się to z uszkodzeniem mebla.
Czym są złącza meblowe?
Złącza meblowe mają ważne zadanie – trwałe złączenie ze sobą dwóch płyt meblowych. Mają one specjalny mechanizm, blokujący złącze w bezpiecznej pozycji. Nie ma zatem opcji, by konstrukcja uległa zniszczeniu. Podobnie jak kołki rozporowe złącza meblowe mają dedykowane zaślepki, dzięki którym są one niewidoczne z zewnętrznej strony.
Łączniki meblowe (w tym złącza) znajdują się w asortymencie sklepu internetowego Alex-Okucia – dostawcy elementów drewnianych i metalowych do produkcji mebli. Zainteresowani mogą przebierać wśród nóżek do mebli (drewnianych, stalowych itd.) czy zagłówków meblowych.
Co warto wiedzieć o nakrętkach?
Nakrętka występuje w charakterystycznej śrubie, wyposażonej w półkolisty kapelusz, który po podłączeniu do nakrętki pozostaje nieruchomy. Niegdyś – jako łącznik meblowy – wiodła prym. Obecnie śruby z nakrętkami wykorzystują raczej amatorscy rzemieślnicy na początkowym etapie montażu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana