Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Monitoring wizyjny w systemach ochrony
Monitoring wizyjny jest ważną częścią systemów ochrony wielu obiektów i obszarów podlegających ochronie. Stosuje się go zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Pozwala znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa i zapobiegać niepożądanym zdarzeniom. Czym jest monitoring wizyjny, jakie kamery się w nim wykorzystuje i kiedy warto się na niego zdecydować?
Czym jest monitoring wizyjny?
Monitoring wizyjny to ciągły nadzór nad danym obiektem za pomocą systemu kamer. Rejestrowany przez nie obraz jest przekazywany w czasie rzeczywistym do centrum monitorowania. Jego personel weryfikuje otrzymane sygnały alarmowe; może również wykonywać cykliczne wideo obchody. Jeśli stwierdzi, że wystąpiło zagrożenie, podejmuje stosowne działanie: wysyła na miejsce grupę interwencyjną lub powiadamia określone osoby na terenie obiektu. Monitoring wizyjny, który oferuje między innymi agencja ochrony Verona Security z Warszawy, pomaga zapobiegać potencjalnie niebezpiecznym zdarzeniom, zabezpieczając mienie przed kradzieżą lub zniszczeniem oraz chroniąc zdrowie i życie osób przebywających na terenie obiektu.
Przeczytaj również: Czym są siatki pszczelarskie?
Rodzaje kamer stosowane w systemach monitoringu wizyjnego
W systemach monitoringu wizyjnego stosuje się różne rodzaje kamer. Na otwartym terenie sprawdzają się kamery typu bullet. Mają one cylindryczną obudowę z obiektywem znajdującym się na jednym z końców. Są zwrócone w jedną stronę i nieruchome. We wnętrzach montuje się najczęściej kamery typu dome (kopułkowe), o półkolistym kształcie. Dostępne są także modele przystosowane do montażu zewnętrznego. Ponadto wyróżnia się kamery typu box, o kompaktowych obudowach, oraz szybkoobrotowe, które mogą być obracane zdalnie we wszystkich kierunkach. Monitoring wizyjny może być analogowy lub cyfrowy. Ten drugi zapewnia obraz wyższej jakości, ale jest droższy.
Przeczytaj również: Rzeczy, które warto wiedzieć o kominkach
Kiedy warto zdecydować się na monitoring wizyjny?
Monitoring wizyjny to dobry sposób na poprawę bezpieczeństwa różnego rodzaju obiektów: galerii handlowych, magazynów, zakładów pracy, osiedli i domów jednorodzinnych. Już sama obecność kamer odstrasza większość potencjalnych rabusiów. Jeśli jednak złodziej zdecyduje się wejść na teren obiektu, pracownik centrum monitorowania zostaje powiadomiony o potencjalnie niebezpiecznym zdarzeniu i podejmuje stosowne działanie, a zarejestrowany materiał wideo może być wykorzystany jako materiał dowodowy lub pomoc w śledztwie.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie podstawowych metod spawania
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana