Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy potrzebne jest wykonanie stabilizacji gruntu?
Stabilizację gruntu przeprowadza się przy użyciu różnych metod, które są dobierane w zależności od rodzaju podłoża, planowanej konstrukcji budowy i rodzaju podejmowanych prac oraz oczekiwanego efektu końcowego. Takie prace wykonywane są zazwyczaj po przeprowadzeniu pomiarów geotechnicznych, które wykażą niską nośność gruntu.
Kiedy i w jakim celu wymagane jest przeprowadzenie stabilizacji gruntu?
Kiedy pomiary geotechniczne danej powierzchni wykażą zbyt niskie parametry gruntu na danym obszarze, wtedy konieczne jest podjęcie działań w celu jego stabilizacji. W przeciwnym wypadku budynek lub dana konstrukcja budowlana mogłaby stanowić zbyt duże obciążenie dla danej powierzchni, co z kolei mogłoby grozić osuwaniem się ziemi, zapadaniem podłoża, a w konsekwencji nawet zawalaniem budynku.
Dlatego stabilizacja gruntu jest przeprowadzana zarówno w celu pomyślnego przebiegu prac budowlanych, jak i zwiększenia bezpieczeństwa nie tylko w trakcie konstrukcji budynku, ale również w późniejszym czasie jego użytkowania. Profesjonalne przeprowadzenie stabilizacji gruntu dostępne jest wśród usług hydroizolacji budowlanych Mak-Iniekt, w ramach których oferowane są również iniekcje i uszczelnianie betonów. Odpowiednio wykonana stabilizacja wzmacnia zarówno właściwości fizyczne jak i mechaniczne i pozwala podjąć pracę nawet na gruncie o niskich parametrach.
Jakimi metodami przeprowadzana jest stabilizacja gruntu?
Do przeprowadzenia stabilizacji gruntu wykorzystuje się m.in. metodę iniekcji strumieniowej, która opiera się na wprowadzeniu zaczynu pod wysokim ciśnieniem. Taki zabieg umożliwia rozdrobnienie gruntu i wymieszanie go z zaczynem, który wpływa na wzmocnienie parametrów podłoża. Do przeprowadzenia tej metody wykorzystuje się zaczyn cementowy lub substancje na bazie żywic syntetycznych. Najważniejszą zaletą iniekcji strumieniowej jest fakt, iż nie wywołuje wstrząsów podłoża, dzięki czemu nie przyczynia do większego osłabienia gruntu.
Ponadto w celu ograniczenia przenikania wód gruntowych do wnętrz budynku, jeszcze na etapie budowy przeprowadza się uszczelnianie piwnic, za pomocą metody iniekcji kurtynowej. Dzięki takim działaniom możliwe jest zapewnienie długotrwałej ochrony przed przenikaniem wilgoci, a nawet zalaniem budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana