Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są poziomy znajomości języków obcych?
W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest niezwykle istotna. W związku z tym wiele osób decyduje się na naukę języka w specjalistycznych ośrodkach, takich jak Jagiellońskie Centrum Językowe. Warto jednak zastanowić się, jakie są poziomy znajomości języków obcych i jak je właściwie określić. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Rozwój europejskich standardów oceny umiejętności językowych
Aby móc precyzyjnie określić poziom znajomości języka obcego, Rada Europy opracowała Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ), który dzieli umiejętności językowe na sześć poziomów. Warto dodać, że system ten jest stosowany nie tylko w Europie, co ułatwia międzynarodowe porozumienie w kwestii umiejętności językowych i doborze odpowiedniego kursu angielskiego.
Przeczytaj również: Czym cechuje się spawanie metodą MIG?
Sześć poziomów znajomości języka obcego według ESOKJ
Zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, używanym również w Jagiellońskim Centrum Językowym, umiejętności językowe dzielą się na trzy główne grupy, które obejmują łącznie sześć poziomów.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie form ciśnieniowych
Poziom A – podstawowy
A1: Użytkownik potrafi zrozumieć i używać codziennych wyrażeń oraz bardzo proste zdania, które mają na celu zaspokojenie konkretnych potrzeb. Może przedstawić się i innych, a także zadawać pytania dotyczące danych osobowych, takich jak miejsce zamieszkania, znajomość ludzi i przedmiotów.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje lakierów samochodowych?
A2: Użytkownik rozumie zdania i często używane wyrażenia związane z najważniejszymi sferami życia. Potrafi poradzić sobie w większości sytuacji, które mogą wystąpić podczas podróży w regionie, gdzie używany jest język.
Poziom B – średnio zaawansowany
B1: Użytkownik potrafi zrozumieć główne punkty jasnych standardowych tekstów na tematy znane z pracy, szkoły, wolnego czasu itd.. Może poradzić sobie w większości sytuacji, które mogą wystąpić podczas pobytu w kraju, gdzie używany jest język.
B2: Użytkownik potrafi zrozumieć główne idee złożonych tekstów na konkretne i abstrakcyjne tematy, w tym dyskusje techniczne w swojej dziedzinie specjalizacji. Może komunikować się z rodzimym użytkownikiem języka z wystarczającą biegłością i swobodą.
Poziom C – zaawansowany
C1: Użytkownik potrafi zrozumieć szeroki zakres wymagających, dłuższych tekstów, a także dostrzegać ukryte znaczenia. Może się wyrażać płynnie i spontanicznie bez większych trudności z doborem słów. Może używać języka elastycznie i skutecznie w życiu społecznym, zawodowym oraz akademickim.
C2: Użytkownik potrafi z łatwością zrozumieć praktycznie wszystko, co czyta lub słyszy. Potrafi podsumować informacje z różnych źródeł pisemnych i ustnych, odtwarzając argumenty i relacje w spójny sposób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana