Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?
Czy Twoje życie zaczyna kręcić się wokół alkoholu, a myśli o następnej kolejce stają się coraz częstsze? Może zauważyłeś, że Twoi bliscy regularnie pytają się o Twoje picie, a Ty czujesz rosnące napięcie na myśl o tym, że musisz zmienić swoje nawyki? Te sygnały mogą świadczyć o tym, że powoli stajesz się ofiarą alkoholizmu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o objawach uzależnienia od alkoholu, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.
Zmiana priorytetów i spojrzenia na alkohol
Jednym z pierwszych objawów uzależnienia od alkoholu jest zmiana priorytetów w życiu. Alkohol staje się ważniejszy niż praca, rodzina czy zdrowie. Osoba uzależniona zaczyna unikać wcześniejszych zainteresowań i zajęć, rezygnując z nich w imię konsumpcji alkoholu. Zmienia się również spojrzenie na ten środek – nie jest on już tylko elementem towarzyskim czy sposobem na relaks po ciężkim dniu, ale staje się koniecznością i codziennym rytuałem.
Przeczytaj również: Czy warto przeprowadzić leczenie alkoholizmu w Krakowie?
Rosnąca tolerancja na alkohol
Kolejnym symptomem uzależnienia jest wzrost tolerancji na alkohol, co oznacza, że organizm osoby uzależnionej potrzebuje coraz większych ilości alkoholu, by znaleźć się w stanie upojenia. W efekcie często dochodzi do przekroczenia umownych granic spożycia, a jedna szklanka zamienia się w kolejne i kolejne. Osoba uzależniona pije, dopóki nie poczuje się zaspokojona.
Przeczytaj również: Jak rozpoznać u bliskiej osoby problemy z uzależnieniem od alkoholu?
Występowanie zespołu odstawiennego
Gdy picie alkoholu jest coraz częstsze, organizm dostosowuje się do tej nowej „normy”. Może prowadzić to do wystąpienia zjawiska znanego jako zespół odstawienny (abstynencyjny). Objawy tego stanu to między innymi lęk, drżenie rąk, niepokój, nudności czy bóle głowy. Aby złagodzić te dolegliwości, osoba uzależniona zaczyna pić coraz więcej. To najwyższa pora, by rozpocząć leczenie alkoholizmu w Warszawie lub innym mieście.
Przeczytaj również: Podstawowe stadia alkoholizmu
Kłopoty w życiu osobistym i zawodowym
Uzależnienie od alkoholu ma negatywny wpływ na różne sfery życia – rodzinę, znajomych, pracę. Zaniedbywanie obowiązków zawodowych czy domowych na rzecz picia alkoholu prowadzi do konfliktów z bliskimi oraz problemów w pracy, a nawet utraty zatrudnienia. Długotrwałe picie może prowadzić również do postępującej izolacji społecznej.
Co zrobić w przypadku uzależnienia?
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem z uzależnieniem od alkoholu, nie czekaj. Skontaktuj się z lekarzem, terapeutą czy innym specjalistą pracującym w położonym pod Warszawą prywatnym ośrodku terapii uzależnień SNS Therapy. Współpraca z fachowcem pomoże Ci skonfrontować się z problemem i przygotować plan działania. Pamiętaj, że alkoholizm to choroba, z którą można wygrać. Wymaga to jednak samozaparcia, determinacji oraz pomocy zarówno ze strony specjalistów, jak i bliskich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana