Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są klasy drewna?
Jeśli chodzi o budownictwo i ciesielstwo, wydajność drewna konstrukcyjnego zależy w dużej mierze od jego klasy. W przeszłości jakość drewna oznaczano parametrem K, ale obecnie oznaczenie to nie jest często spotykane. Według obecnych norm budowlanych klasy litego drewna konstrukcyjnego oznaczane są innymi symbolami. Co trzeba wiedzieć na ten temat?
Jakie klasy drewna wyróżniamy?
Do każdej klasy materiału przypisane są określone parametry wytrzymałościowe, które są gwarancją jakości. Mowa między innymi o: odporności na zginanie, rozciąganie wzdłużne i poprzeczne, gęstości, module sprężystości. Warto mieć świadomość, że nie bez znaczenia jest również klasa sortymentowa drewna. To właśnie od niej zależy, jaki materiał będzie wybrany do produkcji tarcicy czy więźby dachowej.
Wpływa ona na ogólną wytrzymałość drewna. Możemy wyróżnić takie klasy sortymentowe jak KW (klasa wyboru), KS (klasa średniej jakości), KG (klasa gorszej jakości). Każda klasa sortownicza jest ściśle związana z klasą wytrzymałościową. Drewno KG jest traktowane, jako odpad, więc nie może być wykorzystane do celów budowlanych. Nie należy do grupy budowlanej, gdyż jego wytrzymałość jest zbyt niska.
Jak wybrać odpowiednią klasę drewna?
Wybierając drewno do konkretnego celu, warto zwrócić uwagę na jego parametry wytrzymałościowe oraz klasę sortymentową. O to, jak to zrobić, zapytaliśmy specjalistę zajmującego się drewnem budowlanym w Koszalinie – Pomorskie Składy Drewna, który wyjaśnił:
- Im wyższe są te wartości, tym lepszej jakości i trwalszego materiału możemy się spodziewać. Obecnie każdy tartak musi oznaczyć wyprodukowane drewno konstrukcyjne symbolem CE. Jest to gwarancja jakości i potwierdzenie, że materiał spełnia wszystkie standardy wyznaczone przez normę PN-EN 14081-1+A1:2011. Dzięki temu mamy pewność, że otrzymujemy produkt, który spełnia nasze wymagania i oczekiwania pod względem wytrzymałości i trwałości.
Podsumowując, przy wyborze drewna do dowolnego celu ważne jest, aby zrozumieć, jakie klasy istnieją i jak wpływają na jego wydajność w zakresie wytrzymałości i trwałości. Wiedza na temat dostępnych klas i ich wzajemnych relacji może pomóc nam podjąć świadomą decyzję przy wyborze drewna do dowolnego projektu lub zastosowania materiału do różnych celów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana