Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są formy opieki nad osobami starszymi?

Osoby starsze, z racji wieku i związanych z nim ograniczeń ruchowych, jak też różnego rodzaju chorób przewlekłych, niejednokrotnie wymagają pomocy w wykonywaniu codziennych aktywności. W związku z tym istnieje cały szereg możliwości wsparcia seniorów, zarówno w zaciszu domowym, jak też różnego typu instytucjach. Jakie są zatem główne formy opieki nad osobami starszymi w Polsce? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Opieka domowa jako jedna z form opieki nad seniorami
W jesieni życia często pogłębiają się lub rozwijają różne choroby, dlatego niezwykle ważna jest pomoc dla seniorów, która może przybrać rozmaite formy. Jedną z nich jest wsparcie realizowane w warunkach domowych. Jeżeli osoby z rodziny nie są w stanie zapewnić osobie starszej niezbędnej pomocy związanej np. z zabiegami pielęgnacyjnymi czy przygotowywaniem posiłków, mogą wystąpić o tzw. domową opiekę seniora, która może być świadczona odpłatnie lub nieodpłatnie. W zakres tego rodzaju pomocy wchodzą różnego typu usługi opiekuńcze, jak np. mycie, kąpanie czy pomoc w przygotowaniu posiłku itp. Osoby przewlekle chore lub unieruchomione mogą z kolei ubiegać się o opiekę pielęgniarską długoterminową, którą przyznaje się na podstawie skierowania od lekarza. Tego rodzaju opieka jest opieką dzienną i nie obejmuje wsparcia w godzinach nocnych.
Opieka instytucjonalna jako kompleksowe wsparcie seniora
Jeżeli dla bliskiego nam seniora szukamy bardziej wyspecjalizowanej formy opieki, możemy skorzystać z szeregu instytucji świadczących tego typu usługi. I tak np. miejskie dzienne domy pomocy społecznej oferują różnego typu zajęcia rehabilitacyjne czy kulturalne wraz z posiłkami, ale bez zamieszkania. Jeżeli natomiast senior wymaga całodobowej opieki, jest ona świadczona w różnego rodzaju instytucjach i zakładach opiekuńczo-leczniczych, takich jak domy pomocy społecznej. W takiej placówce możliwy jest pobyt krótkoterminowy lub długoterminowy. Tego rodzaju wsparcie w województwie łódzkim świadczy m.in. DPS w Pabianicach. W placówce takiej, oprócz całodobowej opieki lekarskiej i pielęgnacyjnej, seniorzy mają dostęp do różnorodnych zajęć rehabilitacyjnych i kulturalnych, jak też opieki psychologa itp., dzięki czemu mogą aktywnie i komfortowo spędzić czas w jesieni życia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana