Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie race wykorzystuje się na morzu?
Race wykorzystywane na morzu muszą emitować światło i dym w odpowiednim kolorze. Kluczowe znaczenie ma też gwarancja czasu spalania. Od producentów wymaga się ponadto zapewnienia odpowiedniej intensywności świecenia. Piszemy o tym, czym różnią się profesjonalne race morskie od rac wykorzystywanych do pokazów pirotechnicznych, w działaniach artystycznych czy w czasie sesji zdjęciowych.
Jakie są najważniejsze cechy rac morskich?
Obecnie wykorzystywane są dwa główne typy rac morskich: LED i chemiczne. W przeszłości stosowano też race zasilane naftą. Określenie „raca LED” odnosi się do nowoczesnych lamp nawigacyjnych, które pełnią podobne funkcje, jak race chemiczne. Te ostatnie są cenione ze względu na emisję dymu, który ma duże znaczenie w czasie akcji ratunkowych na morzu: nie tylko wskazuje miejsce przebywania rozbitków, lecz także kierunek wiatru.
Przeczytaj również: Wykorzystanie sztucznych ogni w celach sygnalizacyjnych
Każda jednostka pływająca musi być wyposażona w różne sposoby sygnalizacji na wypadek sytuacji kryzysowych. Do artykułów must have należą klasyczne, chemiczne race morskie (flary, pochodnie), które muszą spełnić kilka podstawowych warunków:
kolor – na morzu wykorzystuje się przede wszystkim kolor czerwony i biały, a dodatkowo niebieski i zielony;
światłość płomienia w kandelach (cd) – nie powinna być mniejsza niż 10000 cd dla pochodni czerwonej lub białej (20-sekundowej, błyskowej), 600 cd dla białej 60-sekundowej i 100 cd dla pochodni w kolorze niebieskim;
czas spalania – najważniejsza jest gwarancja, że flara będzie płonęła nie krócej, niż to określił na opakowaniu producent.
Gdy race stadionowe czy używane do pokazów pirotechnicznych płoną zbyt krótko lub dają za mało światła, psują efekt wizualny. W przypadku rac morskich odstępstwa od podanych na opakowaniu parametrów mogą mieć wartość ludzkiego życia.
Gdzie kupić race morskie?
Od właściwego wyboru rac zależy skuteczność sygnalizacji. Jak wybrać odpowiednie produkty, doradza specjalista prowadzący Sklep z Petardami online:
Race morskie powinny pochodzić z zaufanego źródła. Przy zakupie należy sprawdzić ich termin przydatności do użycia i parametry pracy, w tym siłę światła oraz czas działania.
Pamiętaj, że od jakości rac morskich może zależeć bezpieczeństwo ludzi. Dlatego przy zakupie nie kieruj się ceną, lecz parametrami konkretnego produktu. Nie zapominaj regularnie sprawdzać posiadanych rac i wymieniać te, którym minął termin przydatności do użycia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana