Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie przewody zastosować w instalacji wideodomofonowej?
Uzyskanie możliwie wysokiego komfortu użytkowania budynku wymaga stosowania odpowiednich systemów elektronicznych. Wśród instalacji pozwalających na łatwiejsze wykonywanie codziennych czynności i zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa znajduje się montaż systemów kontroli dostępu, które zdalnie pozwalają na sprawdzenie, kto chce wejść do środka. W domach jedno- i wielorodzinnych najlepiej w tym celu założyć nowoczesny wideodomofon.
Z czego składa się instalacja wideodomofonowa?
Wideodomofon zwykle jest częścią bardziej złożonego systemu kontroli dostępu, a nierzadko współdziała z zamontowaną w budynku instalacją alarmową. W Sopocie projektowaniem i montażem urządzeń zapewniających wysokie bezpieczeństwo i wygodę użytkowania domu lub mieszkania zajmuje się firma LINK Marcin Jurak. Najczęściej komponentami wybieranymi w prostych konfiguracjach będzie moduł zewnętrzny umieszczany w słupku lub zewnętrznej ścianie budynku oraz elektrozaczep obsługujący drzwi, furtkę bądź bramę. Wewnątrz zakłada się monitor, który na ogół jest jednocześnie modułem sterującym i rejestrującym obraz.
Wybór przewodów do wideodomofonu
Instalacja wideo domofonu wiąże się nie tylko z koniecznością doprowadzenia zasilania do poszczególnych urządzeń, ale również zapewnienia możliwości transmisji danych. Do podłączania urządzeń stosuje się więc kable niskoprądowe YTDY. Są to przewody z żyłami z litego drutu miedzianego, a powłoka izolacyjna jest w nich wykonana z polwinitu. Alternatywą okażą się przewody teleinformatyczne UTP. Warto pamiętać, że podstawowe wersje przewodów tego rodzaju są nieekranowane. Jeżeli w pobliżu będą znajdować się kable energetyczne lub elektryczne, przekazywanie sygnału może zostać zakłócone i system nie będzie funkcjonował prawidłowo. Lepszym rozwiązaniem okaże się więc sięgnięcie po kable ekranowane tj. komputerowe F/FTP lub YTDYekp. W przypadku instalacji znajdujących się poza budynkami liczy się także ochrona przed warunkami zewnętrznymi, a zwłaszcza wilgocią. Dobrym wyborem okażą się więc przewody żelowane w powłoce z polietylenu. W pomieszczeniach istotne okaże się użycie izolacji z materiału bezhalogenowego, który nie wydziela szkodliwych gazów w razie pożaru. Nie można też zapomnieć o właściwym doborze średnicy żył przewodów do odległości między łączonymi elementami – im będzie ona dłuższa, tym przekrój żyły musi być większy. Firma LINK Marcin Jurak z Trójmiasta specjalizuje się w kompleksowym wykonywaniu prac elektroinstalacyjnych w obiektach mieszkalnych i użytkowych, w tym w zakładaniu wideodomofonów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana