Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie okoliczności uzasadniają obniżenie wymiaru czasu pracy?
Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik może potrzebować więcej czasu na sprawowanie opieki nad dzieckiem lub po prostu znalezienia równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym. W takich przypadkach istnieje możliwość złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy. Jednak nie każdy pracownik może skorzystać z tej opcji – istnieją pewne kryteria, które muszą zostać spełnione.
Kto może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, kto może ubiegać się o obniżenie wymiaru etatu. Jak już wspomniano we wstępie, możliwość ta dotyczy pracowników posiadających minimum 6 miesięcy stażu pracy (łącznie z poprzednimi okresami zatrudnienia), którzy sprawują opiekę nad dzieckiem do ukończenia 6. roku życia. Ważne jest również, aby tylko jeden z rodziców korzystał z takiego prawa, co jest ściśle kontrolowane przez kadry i płace przedsiębiorstwa– inaczej druga osoba nie będzie mogła ubiegać się o zmniejszenie wymiaru czasu pracy.
Przeczytaj również: Na czym polega profesjonalna obsługa kadrowo-płacowa?
Warunki do spełnienia przez pracownika
Aby móc skorzystać z prawa do obniżenia etatu, pracownik musi złożyć pisemny wniosek u swojego pracodawcy. Należy w nim określić, jaki ma być nowy wymiar czasu pracy – nie może być on niższy niż połowa pełnego etatu. Warto dodać, że wniosek o obniżenie etatu należy złożyć w terminie, w którym pracownik mógłby skorzystać z urlopu wychowawczego. Ważne jest również przedstawienie pracodawcy oświadczenia o tym, że drugi rodzic nie korzysta z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy w swoim zakładzie pracy. Dzięki temu pracodawca będzie miał pewność, że obniżenie etatu jednej osoby nie wpłynie na podobne decyzje innych rodziców.
Przeczytaj również: Czy utrzymanie działu kadr i płac w firmie jest opłacalne?
Konsekwencje obniżenia wymiaru etatu
Decyzja o obniżeniu etatu wiąże się z koniecznością zaakceptowania przez pracownika proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia. Tym samym, gdy wymiar czasu pracy zostanie zmniejszony o połowę, wynagrodzenie również ulegnie takiemu samemu obniżeniu przez specjalistów zajmujących się kwestiami kadrowymi, takich jak biuro rachunkowe TaxVisory z Siemianowic Śląskich. Należy mieć to na uwadze, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa do obniżenia etatu.
Przeczytaj również: Jakie czynności obejmuje profesjonalna obsługa kadrowo-płacowa?
Podsumowując, obniżenie wymiaru czasu pracy może być uzasadnione w sytuacjach, gdy pracownik musi poświęcić więcej czasu na opiekę nad dzieckiem czy też poszukuje równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Aby skorzystać z tej możliwości, należy spełnić określone warunki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana