Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie dokumenty są niezbędne do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy?
Wybór odpowiedniej i profesjonalnej firmy zajmującej się organizacją pogrzebów oraz załatwienie wszystkich formalności związanych z pochówkiem to ważne zadania, które stoją przed rodziną osoby zmarłej. Aby koszty pogrzebu nie obciążyły zanadto rodzinnego budżetu, warto znać procedury ubiegania się o pomoc finansową, jaką jest zasiłek pogrzebowy. Dowiedz się, jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania tego rodzaju wsparcia.
Jakie dokumenty są niezbędne do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy?
Podstawowym dokumentem, który musi być złożony w ZUS w celu ubiegania się o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów związanych z pogrzebem, jest wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk Z–12). Wniosek ten można pobrać ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w placówce terenowej. Ważne jest również, by do wniosku dołączyć akt zgonu osoby, na której pogrzeb mają zostać przeznaczone środki finansowe. Otrzymamy go w Urzędzie Stanu Cywilnego. Konieczne jest także dołączenie do wniosku oryginałów rachunków za usługi pogrzebowe. Sprawdzone firmy, takie jak zakład pogrzebowy Anioł w Sopocie, dokładnie wiedzą, jakie dokumenty przekazać do urzędu.
Przeczytaj również: Ile kosztuje organizacja pogrzebu w zakładzie pogrzebowym?
Istotnym załącznikiem jest także dokument potwierdzający pokrewieństwo lub powinowactwo osoby ubiegającej się o zasiłek z osobą zmarłą. Może to być przykładowo akt małżeństwa lub akt urodzenia wnioskodawcy bądź zmarłego. Ostatnim niezbędnym dokumentem jest zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, które może dotyczyć zarówno zmarłego, jak i członka jego rodziny, który ubiega się o zasiłek. Jeśli dostarczymy do ZUS taki komplet dokumentów, nasz wniosek powinien zostać rozpatrzony pozytywnie.
Przeczytaj również: Ile kosztują usługi pogrzebowe?
Wsparcie ze strony zakładu pogrzebowego
Zakłady pogrzebowe zazwyczaj oferują pomoc w załatwieniu wszelkich formalności. Warto również pamiętać, że firmy zajmujące się całościową organizacją pogrzebów w Sopocie i innych większych miejscowości podejmą się także wszelkich zadań związanych z transportem zwłok, kremacją czy też przygotowaniem ceremonii pogrzebowej, zarówno świeckiej, jak i religijnej. Warto zatem skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy wesprą nas w trudnym czasie żałoby. Nie wszystko musi być na naszej głowie.
Przeczytaj również: Wszystko, co warto wiedzieć na temat kremacji zwłok
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana