Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie badania powinni wykonywać sportowcy?
Medycyna sportowa to dziedzina nauki, która pozwala na monitorowanie zdrowia osób uprawiających sport. W Polsce, a szczególnie w woj. pomorskim, istnieje wiele placówek medycznych, które oferują badania dla sportowców. W tym artykule dowiesz się, jakie badania powinni wykonywać sportowcy oraz jak często powinno się je przeprowadzać.
Badania z zakresu medycyny sportowej
W ramach medycyny sportowej sportowiec musi przejść szereg badań wstępnych, takich jak EKG, morfologia z rozmazem, cukier w surowicy i ogólne badanie moczu. Badanie EKG pozwala ustalić, czy serce pracuje poprawnie, morfologia z rozmazem umożliwia przebadanie krwi pod kątem jej składu i budowy. Ogólne badanie moczu polega na przebadaniu cech fizycznych i biochemicznych moczu, dzięki któremu lekarz sportowy może ocenić stan zdrowia zawodnika. Ważnym badaniem jest również określenie poziomu cukru we krwi żylnej. Badania sportowców w pomorskim można wykonać w placówkach specjalizujących się w medycynie sportowej.
Przeczytaj również: Dlaczego warto organizować kursy dla nauczycieli?
Kolejne etapy badań medycyny sportowej
Badania dla sportowców dzieli się na wstępne, okresowe oraz kontrolne. Badania wstępne mają na celu sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia sportowca i wykazanie braku przeciwwskazań do uprawiania określonej dziedziny sportu. Badania okresowe odbywają się cyklicznie, a ich częstotliwość oraz zakres określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2016 roku. Badania kontrolne są wykonywane po każdej przebytej kontuzji lub urazie nabytym podczas treningów.
Przeczytaj również: Dlaczego okna aluminiowe cieszą się tak dużą popularnością? Jakie mają zalety?
Częstotliwość badań sportowców
Sportowcy uprawiający sporty kwalifikowane muszą poddawać się poszczególnym badaniom w określonych odstępach czasowych:
raz na 6 miesięcy – ogólne badanie lekarskie, badanie ortopedyczne oraz antropometria;
raz na rok – EKG, badanie moczu, OB, morfologia oraz glukoza;
raz na 2 lata – badanie laryngologiczne i badanie okulistyczne.
W przypadku osób uprawiających sport amatorsko przepisy nie określają częstotliwości wykonywania badań, jednak zaleca się stosowanie się do obowiązujących przepisów ogólnych.
Przeczytaj również: Na czym polega etykietowanie produktów tekstylnych?
Pamiętajmy, że regularne badania medycyny sportowej są niezbędne dla utrzymania zdrowia i bezpieczeństwa podczas uprawiania sportu. Dlatego warto korzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana