Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie badania może zlecić neurolog?
Diagnostyka w medycynie rzadko kończy się na jednej wizycie w gabinecie lekarskim. Zazwyczaj, aby zidentyfikować daną jednostkę chorobową i znaleźć źródło problemu należy spotkać się z wieloma specjalistami. A jak jest w przypadku schorzeń neurologicznych? W artykule piszemy, jak przebiega wizyta z gabinecie neurologa i jakie dodatkowe badania może zlecić ten specjalista.
Czym zajmuje się neurolog?
Neurolog to lekarz specjalista od schorzeń obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Koncentruje się na chorobach, których podłożem są procesy wpływające na układ nerwowy. W swojej praktyce bada on podłoże chorób neurologicznych, propaguje profilaktykę, stawia diagnozy i wdraża odpowiednie leczenie. W ramach diagnostyki zwykle sprawdza reakcje organizmu na różne bodźce. Wśród typowych schorzeń, które leczy neurolog można wymienić m.in.:
migreny i bóle głowy,
udary i stany poudarowe,
choroby Parkinsona i Alzheimera,
stwardnienie rozsiane,
miastenię, miopatię,
padaczkę,
rwę kulszową,
zwyrodnienia kręgosłupa.
Jak wygląda wizyta w gabinecie neurologicznym?
Wizyta w gabinecie neurologicznym nie wymaga specjalnego przygotowanie – nie trzeba przychodzić na czczo itd. Przed spotkaniem ze specjalistą warto jednak zebrać wyniki niedawno wykonanych badań lekarskich, zastanowić się nad częstotliwością i rodzajem dolegliwości neurologicznych. Pierwszym etapem wizyty jest szczegółowy wywiad lekarski. Następnie lekarz przechodzi do badania układu nerwowego, które polega na sprawdzeniu odruchów fizjologicznych, prawidłowości mowy, postawy ciała czy sposobu chodzenia. Niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań neurologicznych.
Jakie badania może zlecić neurolog?
Rozmowa z pacjentem i proste badanie neurologiczne mogą okazać się niewystarczające, aby postawić diagnozę. Do popularnych badań zlecanych przez neurologa zalicza się m.in.:
tomografię komputerową,
rezonans magnetyczny,
elektroencefalografię (EEG),
tomografię emisyjną.
Na badania neurologiczne można się umówić w większości przychodni w Polsce. W Jarocinie jedną z polecanych jest Niepubliczny Zakład Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej MEDAN. Placówka zajmuje się m.in. diagnostyką i leczeniem schorzeń układu nerwowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana