Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie badania geotechniczne są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę budynków zaliczanych do drugiej kategorii?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce istnieją trzy kategorie geotechniczne obiektów budowlanych. W tym artykule skupiamy się jednak wyłącznie na drugiej z nich. Dowiesz się więc z niego jakie budynki zaliczane są do drugiej kategorii geotechnicznej oraz jakie badania geotechniczne należy przeprowadzić w ich przypadku, aby uzyskać pozwolenie na budowę.
Jakie rodzaje obiektów budowlanych zaliczane są do drugiej kategorii geotechnicznej?
Do drugiej kategorii geotechnicznej zalicza się budynki oraz budowle, które posadowione mają być w prostych, a także złożonych warunkach gruntowych. Warunki te ustalane są natomiast za pomocą prostych badań laboratoryjnych gruntów dokumentowanych w formie opinii geotechnicznej obowiązkowej dla każdej kategorii geotechnicznej budynku zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2021 roku w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych.
Przeczytaj również: Jakie są nowoczesne technologie stosowane w badaniach geotechnicznych?
Wśród przykładowych obiektów budowlanych zaliczanych do drugiej kategorii geotechnicznej wyróżnia się wobec tego:
budynki o złożonej konstrukcji,
kotwy gruntowe,
fundamentu głębokie i bezpośrednie,
filary mostowe oraz nabrzeża,
nasypy budowlane, których wysokość jest większa niż 3 m.
Jakie badania geotechniczne należy przeprowadzić, aby uzyskać pozwolenie na budowę w przypadku budynków drugiej kategorii?
Aby uzyskać pozwolenie na budowę budynku zaliczonego do drugiej kategorii geotechnicznej, konieczne jest sporządzenie przez specjalistów, takich jak firma oferująca usługi geologiczno-inżynierskie GEOPROJEKT ze Szczecina, ilościowej oceny danych geotechnicznych. Dlatego też w przypadku tego typu obiektu budowlanego oprócz wydania opinii geotechnicznej składającej się z części opisowej i graficznej, wymagane jest także:
przeprowadzenie badań podłoża gruntowego, polegające na wykonaniu odwiertów i pobraniu próbek gruntu, a następnie poddaniu ich badaniom laboratoryjnym, co umożliwia określenie jego nośności, występujących w nim wód gruntowych i ich poziomu,
sporządzenie projektu geotechnicznego, który zawiera zakres prac geologicznych oraz prognozę zmian właściwości gruntu wraz z czasem.
Wszelkie przepisy na ten temat znaleźć można natomiast w Ustawie z dnia 9 czerwca 2011 roku - Prawo geologiczne i górnicze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana