Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaki efekt zapewnia honowanie cylindrów hydraulicznych?
Siłowniki hydrauliczne stosuje się w urządzeniach, które muszą działać z wysoką precyzją oraz radzić sobie ze znacznymi obciążeniami, a także wykazywać się dużą trwałością. Ze względu na to, iż ich główne komponenty robocze przemieszczają się względem siebie, ważną kwestią stanie się redukcja powstającego tarcia. Poza wykorzystywaniem czynnika hydraulicznego jako cieczy smarnej liczyć będzie się też jakość wykonania współpracujących elementów.
Czym jest honowanie?
Wytwarzanie części wykonanych z metalu wymaga ich starannej obróbki, pozwalającej na uzyskanie założonej przez projektanta geometrii poszczególnych fragmentów oraz odpowiedniego poziomu tolerancji wymiarowej i gładkości. Gwarantuje to nie tylko łatwy montaż, ale też zapewnia odpowiednią współpracę podczas przemieszczania się elementów względem siebie, niwelując powstające opory i zmniejszając tempo zużywania się powierzchni, a także redukując generowane tarcie oraz wzrost temperatury. W zależności od oczekiwań korzysta się z metod obróbki dających rozmaite parametry użytkowe np. wiercenia, frezowania czy wytaczania. Sposobem na niezwykle dokładne wygładzenie powierzchni wewnętrznej cylindra hydraulicznego jest jego honowanie. Jest ono przeprowadzane z użyciem specjalnego narzędzia nazywanego honownicą, którego elementy robocze obracając się, usuwają warstwę o bardzo niewielkiej grubości. Proces ten jest wykonywany przez producentów siłowników hydraulicznych w celu uzyskania większej trwałości i niezawodności.
Dlaczego honowanie okazuje się niezbędne w przypadku siłowników hydraulicznych?
Działanie siłowników hydraulicznych wytwarzanych m.in. przez Zakład Hydrauliki Siłowej wymaga częstego przemieszczania się tłoka poruszającego się wewnątrz cylindra. Oba elementy muszą dobrze do siebie przylegać, by nie powodować powstawania nieszczelności, jednocześnie nie mogą się wzajemnie uszkadzać w wyniku tarcia. Jeżeli ich powierzchnie będą miały niską chropowatość, zarówno stawiany opór, jak i powodowane intensywną eksploatacją ślady zużycia przez długi czas pozostaną nieznaczne. Sposobem na osiągnięcie tego efektu jest właściwe wykończenie tłoka i cylindra przez nadanie im pożądanej gładkości. Jest to możliwe za sprawą honowania, które należy do najdokładniejszych metod obróbki skrawaniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana