Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi lokatorami?
Wynajem mieszkań może być opłacalny, jednakże jest on również obarczony pewnym ryzykiem. Zdarzają się bowiem nieuczciwi najemcy, którzy w najlepszym razie spóźniają się z opłacaniem czynszu, a w najgorszym potrafią całkowicie zdewastować nieruchomość. W tym artykule podpowiadamy więc, co należy zrobić, by skutecznie zabezpieczyć się przed takimi lokatorami.
Skrupulatna selekcja
Zanim zdecydujemy się wynająć mieszkanie, należy możliwie dobrze poznać lokatorów. W tym celu powinniśmy spotkać się z nimi osobiście i zdecydować, czy wzbudzają oni nasze zaufanie. Dobrym pomysłem jest poproszenie ich o przedstawienie dokumentów wskazujących na źródło dochodu, by zyskać pewność co do zdolności uiszczania opłat. Nawet jeśli wywiad przebiegł pomyślnie, powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Warto co jakiś czas odwiedzić nieruchomość pod jakimś pretekstem, chociażby osobistego odbioru czynszu. Wówczas zweryfikujemy stan faktyczny mieszkania, a w razie jakichkolwiek problemów, możemy natychmiast zareagować.
Przeczytaj również: W jakich sytuacjach warto wynająć dom zamiast mieszkania?
Niezbędne dokumenty
Chcąc zarabiać na posiadanym mieszkaniu na wynajem, powinniśmy robić to w oparciu o umowę najmu. Musi być ona sporządzona z właściwą starannością, podpisana przez obie strony oraz przechowywana przez cały czas jej trwania. Warto zawrzeć w niej takie kwestie jak: okres trwania najmu, wysokość czynszu, terminy i forma wpłat, sposób użytkowania lokalu czy wszelkie inne obowiązki lokatora. Jeśli nie mamy doświadczenia w sporządzaniu takich dokumentów, dobrze jest skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości. Przygotuje on formularz w taki sposób, by jak najlepiej ochronić nasze interesy.
Przeczytaj również: Dlaczego sprzedaż mieszkania warto powierzyć specjalistom z biura nieruchomości?
Zabezpieczenie finansowe
Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy to najlepszy wywiad i dobra umowa nie ochronią nas wystarczająco skutecznie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę firmy zawodowo zajmujące się wynajmem nieruchomości, na przykład Synergia Nieruchomości, i pobierają kaucję od każdego najemcy. Dzięki niej nawet jeśli pojawią się jakieś komplikacje, pokryjemy straty przynajmniej częściowo. Pomysłem godnym rozważenia jest również wykupienie polisy ubezpieczeniowej, uwzględniającej przeznaczenie lokalu. Dzięki temu nie tylko finansujemy naprawę ewentualnych usterek, ale dodatkowo odzyskamy pieniądze utracone w wyniku nieopłacania przez najemcę czynszu.
Przeczytaj również: 3 sytuacje, w których warto wynająć kontener na odpady
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana