Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zabezpiecza się cenne towary w transporcie?

Transport cennych ładunków to wyzwanie dla przewoźników. Wymaga stosowania określonych procedur oraz zabezpieczeń, a często również wykorzystania odpowiednio zaadaptowanych pojazdów i specjalnych środków nadzoru. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jak zabezpiecza się cenne towary w transporcie.
Które z transportowanych towarów uznawane są za cenne?
Definicja cennych towarów obejmuje całe spektrum ładunków. Intuicyjnie wiemy o jakie produkty chodzi, ale najważniejsze jest to, że w ich przypadku nadawca oczekuje maksymalnego bezpieczeństwa transportu, które wykluczy zarówno ryzyko uszkodzenia, jak i kradzieży. Dlatego też organizacja przewozu wartościowych towarów wymaga wiedzy, doświadczenia i kompetencji logistycznych. Zgodnie z międzynarodowa klasyfikacją cennymi towarami mogą być np.:
monety,
kamienie szlachetne,
zegarki,
naturalne futra,
dzieła sztuki i antyki,
porcelana i kryształy,
rzadkie gatunki roślin i zwierząt,
sprzęt elektroniczny,
alkohole i papierosy.
Jak zapewnić bezpieczeństwo przewozu cennych towarów?
Głównym zadaniem w transporcie cennych towarów jest uniknięcie uszkodzenia, dlatego aby dostarczyć przesyłkę w niezmienionym stanie, należy zadbać o jej przygotowanie. Istotne jest określenie specyfiki ładunku, co pozwoli wybrać odpowiednie do przewozu pojemniki i materiały wypełniające ich wnętrze, które będą chroniły delikatne przedmioty. Do tego celu stosuje się m.in. styropian, folie bąbelkową, uszczelniacze piankowe, granulki polistyrenu i tekturę falistą. Natomiast same pojemniki mocowane są zazwyczaj za pomocą pasów mocujących oraz belek zabezpieczających. Po wykonaniu tej czynności bezwzględnie konieczne jest sprawdzenie zapięć, aby uniknąć na trasie przykrych niespodzianek. Pojemniki z cennym ładunkiem należy opieczętować, co przy rozładunku pozwoli zweryfikować, czy nie zostały naruszone.
Nadawcy wartościowych towarów powinni mieć również stały dostęp do informacji o statusie transportu i lokalizacji pojazdu, które doświadczone firmy transportowe, takie jak np. Intrade zapewniają przez całą dobę, dzięki nowoczesnym systemom geolokalizacji. Reasumując, warto podkreślić, że tylko odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie cennych towarów może zapewnić firmie transportowej pozytywne opinie oraz kolejnych klientów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana