Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak koronawirus wpływa na kursy walut?
Wybuch pandemii koronawirusa to ogromny cios dla światowej gospodarki. Obostrzenia, wprowadzane w kolejnych krajach walczących z wirusem, sprawiły, że gospodarka zahamowała swój rozwój. Wolniejsze tempo rozwijania się poszczególnych gospodarek w wielu państwach znajduje swoje odzwierciedlenie w dynamicznej sytuacji na rynku walutowym. W jaki sposób?
W jaki sposób pandemia COVID-19 zmienia świat?
Pandemia COVID-19 przyniosła wiele znaczących zmian w gospodarce poszczególnych państw walczących z koronawirusem. Przede wszystkim sama pandemia skutkowała przeciążeniem lokalnych systemów opieki zdrowotnej. Walka z epidemią wymusiła zmianę ukierunkowania działań – inwestowano w różne sposoby walki z rozprzestrzenianiem się wirusa na całym świecie. Wreszcie, globalne spowolnienie gospodarcze odcisnęło piętno na gospodarkach narodowych. COVID-19 wstrząsnął giełdą, zachwiał rynkiem ropy naftowej, wywołał nową falę bezrobocia i przyczynił się do gwałtownego wzrostu skrajnego ubóstwa. Koronawirus zmienił również dynamikę, która rządziła na rynku walutowym.
System walutowy w czasach pandemii COVID-19
Jak wykazały badania i analizy notowań, kurs dolara przetrwał zawirowania spowodowane pandemią COVID-19. Dolar amerykański wciąż pozostaje najważniejszą światową walutą rezerwową, utrzymując większościowy udział w światowych rezerwach. W 2020 roku to właśnie dolar amerykański święcił największe triumfy na rynkach walutowych, nawet mimo faktu, że wielu inwestorów decydowało się na zastąpienie ryzykownych inwestycji w akcje lokatami walutowymi.
Z roku na rok jesteśmy coraz mądrzejsi i możemy już krytyczniej spojrzeć na pierwsze lata pandemii. Przede wszystkim COVID-19 potwierdził, że wciąż istnieje paląca potrzeba opracowania zdecydowanie lepszej sieci globalnego bezpieczeństwa finansowego, która skuteczniej chroniłaby zwłaszcza rynki rozwijające się i wschodzące. Nietrudno przecież o przypomnienie sobie sytuacji, w której wybuch pandemii wymusił obniżenie kursów walutowych, przez co państwa rozwijające się boleśnie odczuły skutki gwałtownego zatrzymania napływu kapitału.
Dynamiczne wahania kursu walutowego sprawiły, że zadłużone gospodarki rozwijające się zaczęły doświadczać obniżenia ratingu własnego długu publicznego. W konsekwencji mogły stracić dostęp do światowego rynku finansowego w momencie, gdy bardzo potrzebowały nowych środków finansowych do walki z koronawirusem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana