Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają monitoringi osiedlowe?
Monitoringi osiedlowe stają się coraz powszechniejsze. Spotkać je można już nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Stają się standardem na nowo powstających osiedlach mieszkaniowych. Z czego składa się system osiedlowego monitoringu wizyjnego i jakie są zasady jego prawidłowego działania? Odpowiadamy na te pytania w artykule.
Czym jest monitoring osiedlowy?
Monitoring wizyjny osiedli mieszkaniowych możliwy jest dzięki systemom kamer i rejestratorów. Urządzenia podobne do tych stosowanych w obiektach przemysłowych czy handlowych montuje się między budynkami, aby objęły swoim zasięgiem alejki między blokami czy wejścia do klatek. W wielu przypadkach kamery instalowane są również w częściach wspólnych budynków – na korytarzach, klatkach schodowych czy w piwnicach.
Przeczytaj również: Monitoring wizyjny w systemach ochrony
Do monitoringu osiedlowego można wykorzystać urządzenia stałe, dozorujące określoną przestrzeń, lub obrotowe o większym zasięgu. Wiele spółdzielni mieszkaniowych decyduje się też na montaż kamer z wbudowanymi rejestratorami, które można bezproblemowo zainstalować w już istniejących budynkach bez konieczności prowadzenia prac remontowych. Urządzenia nagrywają obraz, a dostęp do niego możliwy jest za pomocą monitorów połączonych z systemem lub przez aplikacje komputerowe.
Przeczytaj również: Jakie kamery stosuje się w systemach CCTV?
Czym powinien charakteryzować się skuteczny monitoring osiedla?
Aby osiedlowy monitoring prawidłowo spełniał swoje zadania, a jednocześnie nie ingerował w prywatność mieszkańców, musi zostać odpowiednio zaprojektowany i skonfigurowany. Jak tłumaczą eksperci z firmy Electronics Box zajmującej się ochroną mieszkań w Łodzi i okolicach, rozkład kamer powinien zostać rozplanowany tak, aby przy pomocy jak najmniejszej liczby urządzeń nadzorowały one całą przestrzeń objętą ochroną. Ograniczy to koszt zakupu i instalacji systemu monitoringu osiedlowego.
Ponadto kamery nie mogą obejmować swoim zasięgiem wnętrz mieszkań, a w przypadku modeli ruchomych przy natrafieniu na okna czy balkony obraz powinien być zamazywany. Warto pamiętać również o tym, że samo rejestrowanie nagrań może nie być wystarczającym zabezpieczeniem. W przypadku incydentów na terenie osiedla nie będzie bowiem możliwe natychmiastowe zawiadomienie odpowiednich służb. Obrazy z kamer powinny zatem być pod stałą obserwacją pracowników lokalnego centrum monitoringu lub zewnętrznej agencji ochrony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana