Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają filtry sprężonego powietrza?
Filtr sprężonego powietrza to podstawowy element wyposażenia układów uzdatniania instalacji pneumatycznych. Zostały zaprojektowane, aby usuwać 6 z 10 głównych zanieczyszczeń, jakie występują w sprężonym powietrzu – aerozoli oleju i wody, frakcji stałych, rdzy czy kamienia. Na czym polega działania tych filtrów?
Na czym polega praca filtrów sprężonego powietrza?
Korpus filtra składa się z dwóch otworów – zasilającego i wylotowego. Powietrze, które wpływa do filtra, natychmiast jest kierowane na dół, gdzie za pomocą tzw. kierownicy powstaje zawirowanie strug powietrza. W trakcie wirowania powietrze się rozpręża, co z kolei powoduje wytrącanie wody. W trakcie tego procesu zachodzi siła odśrodkowa w odwadniaczu cyklonowym, która eliminuje cząstki stałe. Wyrzuca zanieczyszczenia oraz wodę i krople kondensatu. Następnie powietrze kierowane jest w kierunku przepływu przez wkład filtrujący. Tam oczyszcza się z najmniejszych zanieczyszczeń. Ostatni etap polega na kierowaniu powietrza do otworu wylotowego oraz do kolejnych przewodów instalacji. Wszystkie filtry sprężonego powietrza mają również zawory spustu kondensatu, które są uruchamiane ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie.
Jaki filtr sprężonego powietrza wybrać?
Wybierając filtr, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę klasę wymaganej czystości. W przypadku separacji cieczy i cząstek stałych potrzeba klasy 4.-.4. Dlatego łączy się ze sobą separatory wody W oraz filtry zgubne C. Do ogólnej separacji kondensatu i cząstek stałych przed osuszaczami, potrzebna jest z kolei klasa 2.-.2. Łączony jest ze sobą nie tylko separator wody i filtr zgubny, ale także filtr dokładny F. Oddzielenie kondensatu czy aerozoli olejowych, wymaga natomiast filtrów klasy 1.-.2. i połączenia ich z filtrem dokładnym S. Takie produkty oferuje m.in. Avrotech, który dba o zadowolenie swoich Klientów.
Jakie zalety mają filtry sprężonego powietrza?
Odpowiednio dobrane pozwalają zatrzymywać wszelkie szkodliwe dla procesu substancje – cząstki i zanieczyszczenia stałe, węglowodorowe, spaliny. Są równocześnie energooszczędne, co ma wpływ na niski spadek ciśnienia na wkładzie filtracyjnym sprężonego powietrza. Zapewniają przede wszystkim sprawne działanie procesów, systemów i urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana