Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa wszywka alkoholowa?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z problemu nadużywania alkoholu. Chociaż walka z nałogiem to przede wszystkim indywidualna decyzja, istnieją różne metody wspomagające ten proces. Jednym z nich jest wszywka alkoholowa, która wywołuje awersję do alkoholu u osoby uzależnionej. W artykule postaramy się przedstawić mechanizm działania wszywki alkoholowej, jej skuteczność oraz ewentualne skutki uboczne.
Jak działa wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa to preparat zawierający substancję o nazwie disulfiram, którego działanie polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za metabolizowanie alkoholu w organizmie. Gdy spożywamy alkohol, w naszym organizmie zachodzą procesy chemiczne, które ostatecznie prowadzą do przekształcenia alkoholu etylowego w octan etylu – substancji nietoksycznej i łatwo usuwalnej z organizmu. Disulfiram zawarty np. w Esperalu z mazowieckiego blokuje ten proces, powodując gromadzenie się aldehydu octowego we krwi.
Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w województwie mazowieckim
W efekcie picia alkoholu podczas stosowania disulfiramu pojawiają się bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak nudności, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca czy spadek ciśnienia krwi. To właśnie te objawy mają na celu zniechęcić osobę uzależnioną od sięgnięcia po kolejną dawkę alkoholu.
Przeczytaj również: Sodowanie elementów stalowych – co daje i jak się je wykonuje?
Wszywanie implantu alkoholowego
Wszywka alkoholowa jest niewielkim implantem, który chirurg wszczepia pod skórę nad biodrem pacjenta. Zabieg trwa zwykle nie dłużej niż 30 minut i może być wykonany w znieczuleniu miejscowym. Po wszyciu implantu disulfiram uwalnia się stopniowo do organizmu przez okres około 12 miesięcy. Po tym czasie konieczne jest usunięcie starego implantu i wszycie nowego, jeśli chcemy kontynuować terapię.
Przeczytaj również: Jak uwolnić się od uzależnienia alkoholowego?
Skuteczność wszywki alkoholowej
Wszywka alkoholowa nie jest panaceum na wszystkie problemy związane z alkoholem. Przede wszystkim nie wpływa na psychikę pacjenta ani nie eliminuje pragnienia alkoholu. Jej zadaniem jest jedynie wywołać awersję do spożywania alkoholu poprzez wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości w przypadku jego spożycia. O skuteczności leczenia decyduje przede wszystkim determinacja pacjenta oraz chęć współpracy z lekarzem i psychoterapeutą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana