Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa taksometr?
Taksometr jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pojazdu, który pełni rolę taxi (a więc świadczącego usługi transportu ludzi i ładunków). Ma formę elektronicznego, niewielkiego urządzenia, które zainstalowane jest w tego typu samochodach. Instalacja ta wskazuje z precyzją, ile dana osoba powinna zapłacić za wykonany kurs. Jak dokładnie działają taksometry w taksówkach?
Na czym polega działanie taksometru?
Taksometr i kasa fiskalna to połączone ze sobą urządzenia, które dzięki współpracy wydają Klientowi taksówki paragon z kwotą, jaką musi uiścić za kurs. Instalacja pracuje na tzw. systemie sumowania opłaty za start lub „zamknięcie drzwi”. Dolicza także inne koszty – za przejechany kilometr lub za postój na światłach. Warto jednak pamiętać, że w zależności od danego miasta czy firm taksówkarskich opłaty za przejazd mogą się nieco różnić. Wpływa na nie przede wszystkim dana taryfa, z której korzysta Taxi z Bydgoszczy. Pierwsza (od poniedziałku do piątku w godz. 6 – 22), druga (od godz. 22 do 6 i w niedzielę i święta), trzecia (od poniedziałku do piątku od godz. 6 do 22) lub czwarta – poza granice administracyjne miasta.
Przeczytaj również: Czym najlepiej poruszać się po Zakopanem?
Jak taksometr nalicza opłaty?
Na finalną kwotę, jaka znajduje się na paragonie za przejazd taksówką, wpływa przede wszystkim pora dnia. Kursy w godzinach nocnych są zwykle droższe od tych w trakcie dnia. Z wyższą opłatą trzeba także liczyć się w przypadku skorzystania z taksówki w niedzielę i święta oraz w przypadku dalszych wyjazdów – poza granice administracyjne miasta. Wynika to bezpośrednio z warunków określonych przez taryfy. Samo działanie taksometru można natomiast porównać do systemu „podwójnego S”. Jeśli taksówka przemieszcza się z prędkością większą niż 20 km/h, wtedy koszt jest uzależniony od przebytych kilometrów. Tania Radio Taxi Komfort w przypadku prędkości niższej niż ta wartość, korzysta z kolei z opłaty czasowej.
Przeczytaj również: Jakie uprawnienia powinien mieć taksówkarz?
Co jeszcze wpływa na cenę taxi?
W mniejszych miastach w Polsce czasem kurs w strefie 1 jest opłatą stałą. Nie ma znaczenia, ile kilometrów się przejedzie – zawsze opłaci się taki sam koszt. Większość z firm taksówkarskich korzysta jednak z cennika i określonych taryf. Na cenę przewozu taksówką wpływa m.in. transport zwierząt, opłata za zakupy czy podstawienie auta typu VAN lub kombi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana