Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa nebulizator?
Nebulizacja to prosty i skuteczny sposób aplikacji wielu rodzajów leków. Nebulizatory najczęściej stosowane są podczas leczenia infekcji układu oddechowego. Tak naprawdę jednak istnieje też wiele innych wskazań do ich stosowania. W naszym artykule tłumaczymy, jak działają nebulizatory, w jaki sposób powinno się ich używać oraz jakie są dostępne rodzaje tego typu sprzętu w polskich aptekach i jak wybrać taki nebulizator, który będzie najlepiej spełniał swoje funkcje.
Co to jest, jak działa i jakie są zalety nebulizatora?
Nebulizatory to urządzenia medyczne, które są stosowane przede wszystkim do aplikacji leków u dzieci. Dzięki nim podawanie najmłodszym potrzebnych do leczenia preparatów staje się znacznie prostsze. Bez problemu jednak z nebulizatorów mogą korzystać także dorośli pacjenci. Sprzęt ten umożliwia szybkie podawanie pacjentom, bezpośrednio do dróg oddechowych, leków w formie wziewnej, czyli jako aerozol. Ten sposób podawania leków jest szczególnie korzystny w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, a także w trakcie leczenia mukowiscydozy, astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej MIRO:
Przyjmując leki z użyciem nebulizatora, oprócz zwiększenia ich skuteczności i przyspieszenia działania, można także uniknąć związanych z ich przyjmowaniem ewentualnych efektów ubocznych. Leki w postaci wziewnej znacznie rzadziej powodują u pacjentów powstanie jakichś efektów ubocznych w porównaniu z lekami w postaci doustnej, które są wchłaniane w przewodzie pokarmowym
Jak powinno się stosować nebulizatory?
Nebulizator rozbija lek w postaci ciekłej do postaci lekkiej mgiełki, którą pacjent może spokojnie wdychać. Przed rozpoczęciem wdychania leku należy nałożyć na usta lub na nos będący częścią urządzenia specjalny ustnik, lub maseczkę. W zależności od tego, w którym miejscu lek ma się wchłonąć, cząsteczki aerozolu mogą mieć różną wielkość. Najmniejsze cząsteczki aerozolu mają rozmiar około 3 mikrometrów i wchłaniane są w pęcherzykach płucnych. Nieco większe cząsteczki wchłaniane są w oskrzelach i w oskrzelikach, natomiast największe, o rozmiarze od 5 do 8 mikrometrów, w tchawicy i w oskrzelach wielkich.
Korzystanie z nebulizatora nie jest skomplikowane. Większość modeli tego typu urządzeń jest na tyle prosta w obsłudze, że bez problemu radzą sobie z nimi nawet dzieci. Oczywiście, tak samo, jak w przypadku innych rodzajów urządzeń elektrycznych, przed rozpoczęciem stosowania nebulizatora, niezbędne jest dokładne zapoznanie się z dołączoną instrukcją. Ważne są też informacje zawarte w ulotce stosowanego leku do nebulizacji. Najważniejsze jest to, żeby w trakcie stosowania urządzenia jego maska była dokładnie dopasowana do twarzy. Jest to istotne dlatego, że w przeciwnym wypadku mgiełka z cząsteczkami przyjmowanego leku może uciekać bokiem.
Rodzaje nebulizatorów
W aptekach i w sklepach medycznych obecnie dostępnych jest kilka rodzajów nebulizatorów. Podstawową różnicą między nimi jest konstrukcja nebulizatora i sposób działania. Najczęściej wybieranym przez pacjentów i najprostszym rodzajem nebulizatorów są nebulizatory pneumatyczne. Tego typu sprzęt zmienia płyn w mgiełkę za pomocą przepływającego przez specjalną dyszę sprężonego powietrza.
Nieco bardziej nowoczesnym rodzajem tego typu sprzętu są nebulizatory ultradźwiękowe. Lecznicza mgiełka powstaje w nich dzięki energii fal ultradźwiękowych. Ich źródłem jest znajdująca się w urządzeniu specjalna przetwornica.
Ostatnim rodzajem dostępnych obecnie rodzajów nebulizatorów są urządzenia membranowe (inaczej nazywane nebulizatorami siateczkowymi). W takich urządzeniach znajduje się membrana, która wibrując przesuwa lek w płynie przez mikroskopijne okienka i zmienia go w aerozol.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana