Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa imadło krzyżowe obrotowe?
Imadło to przyrząd, który sprawdzi się zarówno w profesjonalnym zakładzie ślusarskim i stolarskim, jak i w warsztacie majsterkowicza. Pozwala na mocowanie przedmiotów, by następnie poddać je precyzyjnej obróbce. W zależności od przeznaczenia imadła mogą mieć różną budowę. Do najczęściej spotykanych rodzajów tych urządzeń należy imadło krzyżowe obrotowe. Na jakiej zasadzie działa i na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Zasada działania imadła krzyżowego obrotowego
Imadło krzyżowe obrotowe służy do mocowania elementów poddawanych obróbce mechanicznej. Charakteryzuje się precyzyjnie szlifowanymi szczękami zaciskanymi za pomocą śruby napędzanej korbą. Wyposażone jest w obrotnicę, czyli obrotową podstawę, która pozwala na szybką zmianę położenia obrabianego przedmiotu bez konieczności odkręcania całego imadła. Znacznie poprawia to komfort pracy. Imadło krzyżowe obrotowe jest dwuosiowe. Oznacza to, że istnieje możliwość ustawienia w wielu płaszczyznach, co pozwala na bardzo dokładną obróbkę zamocowanego elementu. Imadło krzyżowe obrotowe można mocować do różnych narzędzi, takich jak wiertarki, tokarki czy frezarki.
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie imadła krzyżowego obrotowego?
Przy zakupie imadła krzyżowego obrotowego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest materiał, z którego zostało wykonane. Dobrej jakości imadła krzyżowe obrotowe, które oferuje między innymi sklep spawalniczy Spawaj.eu, cechują się solidną, żeliwną konstrukcją. Pozwala ona na zachowanie odpowiednich proporcji między twardością i odpornością na pęknięcia metalu.
Komfort pracy z wykorzystaniem imadła znacznie zwiększają wymienne wkładki robocze. W razie potrzeby można je zastąpić nowymi – bez konieczności kupowania nowego imadła. Alternatywnym rozwiązaniem są szczęki monolityczne. Są one hartowane do wysokiego stopnia twardości, przez co zużywają się w minimalnym stopniu. Jeśli jednak dojdzie do ich uszkodzenia, ich regeneracja jest nieopłacalna i trzeba kupić nowe imadło.
Nie bez znaczenia pozostaje również cena. Ceny imadeł krzyżowych obrotowych są bardzo zróżnicowane i wahają się od nieco ponad 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Porządnie wykonany model, który sprawdzi się zarówno w przydomowym warsztacie, jak i profesjonalnym zakładzie, można kupić za około 300 złotych. Będzie on dobrym kompromisem między jakością a ceną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana