Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gdzie najczęściej są stosowane systemy gaszenia gazem?

Stosowanie klasycznych środków gaśniczych nie będzie sprawdzało się w przypadku obiektów z pomieszczeniami, w których znajdują się cenne urządzenia, dane, materiały lub instalacje wrażliwe na ich działanie i mogące w efekcie ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu, lub utracie. W takich sytuacjach nieodzowne staje się użycie systemu gaszenia gazem. Systemy gaszenia gazem, w zaprojektowanych stężeniach, są bezpieczne dla życia i zdrowia osób je użytkujących, jedynie systemy zawierające dwutlenek węgla nie spełniają tego kryterium.
Jak działają systemy gazowe?
Zasada działania gaśniczej instalacji gazowej bazuje na odebraniu energii cząsteczek ciepła lub obniżeniu stężenia tlenu do poziomu uniemożliwiającego podtrzymywanie procesu palenia przez wprowadzenie odpowiedniej ilości gazu, co przeciwdziała zapłonowi kolejnych elementów. System gaszenia gazem wykorzystuje mieszanki różnych substancji określanych jako gazy obojętne i gazy chemiczne. Najczęściej z gazów obojętnych jest to azot i argon oraz ich połączenia w rozmaitych proporcjach. Zdarza się, że używany jest także dwutlenek węgla. Najczęściej wykorzystywane gazy chemiczne to Fk-5-1-12, nazywany także Novec, HFC-236 Fa (nazywany także Fe-36) oraz HFC 227ea (FM-200). Zaletami wykorzystywania gazów obojętnych jest to, że nie wchodzą one w reakcje z materiałami zgromadzonymi w pomieszczeniach objętych ogniem. Podczas gaszenia gazem Ważny jest też fakt, że nadają się one do gaszenia instalacji znajdujących się pod napięciem. Należy też pamiętać o tym, że nie zmniejszają one przejrzystości powietrza oraz są stosunkowo łatwe do zmagazynowania w odpowiednich ilościach. Dość prosta jest też aparatura dystrybuująca gaz. Głównymi elementami oprócz zbiorników są rurociągi zakończone dyszami zamontowanymi w poszczególnych pomieszczeniach oraz typowe komponenty SSP – czujniki dymu i temperatury, centrala sterująca oraz urządzenia sygnalizacyjne. Dodatkowo potrzebne będą jednak m.in. samozamykacze drzwi oraz doszczelnienie pomieszczeń gaszonych.
Przeczytaj również: Gdzie powinny znajdować się stałe gazowe urządzenia gaśnicze?
W jakich obiektach sprawdzą się systemy gaszące gazami?
Systemy gaszące gazami oferowane przez firmę Pliszka z Gdańska mogą być montowane w przypadku pomieszczeń wymagających ochrony przed zalaniem czy zapyleniem. Będą one niezastąpione tam, gdzie zgromadzono sporo sprzętu elektronicznego i danych, np. w serwerowniach, centrach przetwarzania danych oraz laboratoriach i na zautomatyzowanych lub zrobotyzowanych liniach produkcyjnych. Sprawdzą się również w budynkach z cennymi zbiorami – w archiwach, muzeach, galeriach lub laboratoriach. Można ich także używać na halach produkcyjnych czy w magazynach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana