Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gastroskopia w diagnostyce chorób układu pokarmowego

Spis treści
- Czym jest gastroskopia?
- Jakie objawy mogą sugerować, że należy wykonać gastroskopię?
- Jak przygotować się do gastroskopii?
Wybierając placówkę, w której wykonywana jest gastroskopia, warto upewnić się, że zostanie przeprowadzana przez doświadczonego lekarza. Zapewni to, że badanie będzie możliwie jak najbardziej komfortowe i potrwa nie więcej niż kilka minut. Nowoczesne kliniki korzystają ze znieczulenia w aerozolu, a zestresowanym Pacjentom personel może podać leki uspokajające. Jak dokładnie przebiega gastroskopia, kiedy lekarz może zlecić jej przeprowadzenie i gdzie można ją wykonać?
Czym jest gastroskopia?
Gastroskopia to badanie endoskopowe, które jest najskuteczniejszą metodą oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest pomocna nie tylko przy stwierdzaniu zmian takich jak wrzody, stan zapalny i zmiany naczyniowe, ale też przy doborze odpowiedniego leczenia. Wykonuje się ją przy pomocy giętkiego, cienkiego przewodu, na którego końcu umieszczona jest kamera. Badanie to służy diagnostyce chorób takich jak: choroba wrzodowa, żylaki przełyku, nowotwór żołądka, choroba refluksowa oraz celiakia i różnego rodzaju zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych. Gastroskopia jest również badaniem profilaktycznym wykonywanym u osób, które ukończyły 40. rok życia i są obciążone wywiadem rodzinnym. Pozwala też na pobranie próbek do badania histopatologicznego.
Przeczytaj również: Jak przygotować się do gastroskopii?
Jakie objawy mogą sugerować, że należy wykonać gastroskopię?
Gastroskopia to badanie zlecane przez lekarzy osobom cierpiącym na przewlekłe i ostre dolegliwości gastryczne. Może być to m.in.: zgaga, bóle brzucha, trudności w przełykaniu, nudności i wymioty, obecność krwi w stolcu, biegunki i zatwardzenia. Przesłanką do wykonania gastroskopii jest również brak apetytu oraz nagła utrata masy ciała. Skierowanie na gastroskopię może wypisać lekarz zajmujący się gastroenterologią.
Przeczytaj również: Czy można zapobiegać chorobom prostaty?
Jak przygotować się do gastroskopii?
Ostatni posiłek przed gastroskopią można spożyć najpóźniej 6 godzin przed rozpoczęciem badania. Po tym czasie nie można pić kawy, herbaty oraz słodkich i gęstych napojów. Na 2 godziny przed badaniem dozwolona jest jedynie woda. Badanie to można wykonać np. w pracowni endoskopowej w Euro-Klinice w Siemianowicach Śląskich. Można wykonać tam również gastroskopię połączoną z badaniem na helicobacter. Przed gastroskopią należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może on podjąć decyzję o odstawieniu niektórych leków na tydzień przed planowanym zabiegiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana