Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Fakty i mity na temat badań prenatalnych
Badania prenatalne są wykonywane w trakcie ciąży i umożliwiają rozpoznanie wszelkich wad wrodzonych oraz chorób u płodu. Ponadto pozwalają one przyszłym rodzicom przygotować się na ewentualność wychowywania dziecka z pewnymi wadami. Jakie są powszechne fakty mity na temat badań prenatalnych? Jakie badania warto wykonać? Zachęcamy do sprawdzenia odpowiedzi w poniższym wpisie.
Jakie są powszechne fakty i mity na temat badań prenatalnych?
Badania prenatalne wciąż budzą wiele wątpliwości wśród kobiet w ciąży. Powszechnym mitem jest, że badania prenatalne są ryzykowne dla płodu. Jednak istnieją badania prenatalne nieinwazyjne, które są całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i poczętego dziecka. Jednym z takich badań jest USG, które pozwala zdiagnozować ewentualne wady genetyczne płodu. Jednym z miejsc, gdzie można wykonać badania prenatalne, jest klinika ginekologiczna w Rzeszowie.
Przeczytaj również: Kiedy warto zgłosić się do ginekologa?
Kolejnym powszechnym mitem jest, że badania prenatalne są przeznaczone wyłącznie dla kobiet, które mają problemy zdrowotne i nie muszą ich wykonywać młode kobiety. Należy pamiętać o tym, że badania prenatalne powinna wykonywać każda kobieta ciężarna, niezależnie od swojego zdrowia i wieku. Dzięki badaniom prenatalnym można ocenić ryzyko wystąpienia wad rozwojowych i genetycznych u dziecka.
Przeczytaj również: Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?
Na czym polegają inwazyjne i bezinwazyjne badania prenatalne?
Wśród badań prenatalnych można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: badania nieinwazyjne i badania inwazyjne. Badania nieinwazyjne są najczęściej przeprowadzane we wczesnej fazie ciąży i najczęściej jest to USG genetyczne. Podczas badania lekarz przykłada głowicę pokrytą żelem do brzucha ciężarnej kobiety, dzięki czemu może uzyskać obraz dziecka w łonie matki. Do badań nieinwazyjnych można też zaliczyć badania krwi.
Przeczytaj również: Jak interpretować wyniki badania cytologicznego?
Z kolei badania prenatalne inwazyjne wymagają pobrania materiału od nienarodzonego dziecka. Można do nich zaliczyć amniopunkcję oraz biopsję kosmówki. Badania inwazyjne są ostatecznością, w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Ponadto są one wykonywane pod kontrolą USG, dzięki czemu lekarz dokładnie widzi płód i manewruje igłą w taki sposób, aby go nie uszkodzić. Badania te dają precyzyjną diagnozę, lecz niosą ze sobą ryzyko komplikacji ciąży.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana