Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dysleksja u dziecka i trudności w nauce – jak sobie z nimi radzić?
Dysleksja zostaje rozpoznana zazwyczaj dość późno, bo na etapie szkolnym, gdy dziecko zaczyna uczyć się czytać. Jako rodzic, możemy zauważyć pierwsze nieprawidłowości w zachowaniu naszych pociech już na etapie wczesnego dzieciństwa. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ im wcześniej rozpoznane zostanie zaburzenie, tym szybciej można wdrożyć odpowiednie wsparcie w rozwoju.
Czym jest dysleksja?
Dysleksja rozwojowa została zakwalifikowana do międzynarodowej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych, jako specyficzne zaburzenie czytania, najczęściej połączone z trudnościami w pisaniu. Ostateczną diagnozę wydaje psycholog dziecięcy, na podstawie profesjonalnych badań, testów i obserwacji, wykonywanych już u najmłodszych dzieci. Dysleksja pociąga za sobą szereg innych problemów – dziecko może nie radzić sobie z różnymi przedmiotami w szkole, co spowoduje wykluczenie z grupy rówieśniczej, nasilony lęk i problemy emocjonalne. Co ważne, dysleksja to zaburzenie na całe życie – u dorosłych może przejawiać się np. niemożliwością podjęcia pracy, wymagającej szybkiego przetwarzania informacji mówionych lub pisanych.
Kiedy można zdiagnozować dysleksję?
Pierwsze przejawy zaburzenia można wychwycić już w okresie poniemowlęcym, gdy dziecko zaczyna raczkować, a w zasadzie robi to z opóźnieniem. U takich maluchów może pojawiać się problem z napięciem mięśniowym, opóźnienie mowy, trudności z rysowaniem szlaczków, układaniem klocków itp. Najważniejsze, żeby nie ignorować żadnych niepokojących zachowań i w razie wątpliwości konsultować się ze specjalistą. Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Meritum zajmuje się m.in. diagnozowaniem i profesjonalną pomocą psychologiczną i neurologopedyczną dzieciom z rozpoznanymi zaburzeniami rozwojowymi.
Jak wspierać dziecko z dysleksją?
Dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu potrzebują przede wszystkim zrozumienia i indywidualnie dopasowanych metod nauczania. Rolą rodzica jest poświęcanie im potrzebnego czasu, uwagi i aktywne wsparcie na każdym etapie rozwoju. Warto podsycać w dziecku motywację, chęci i ciekawość świata, stopniować skalę trudności wykonywanych zadań i zadbać o uporządkowaną przestrzeń, bez zbędnych rozpraszaczy. Bardzo istotna jest również nauka rozpoznawania i regulacji emocji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana