Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dorabianie wkładek na podstawie klucza

Solidne zamki są doskonałym zabezpieczeniem przed dostępem osób niepowołanych. Minusem ich wykorzystywania jest jednak konieczność ciągłego noszenia ze sobą kluczy. Choć są one zwykle niewielkie i dość lekkie, co jest bardzo wygodne, to jednak może doprowadzić do ich zgubienia. Równie kłopotliwe okaże się uszkodzenie mechanizmu zamontowanej wkładki. W takich sytuacjach można sobie jednak poradzić, korzystając z pomocy ślusarza.
Kiedy warto dorobić klucz lub wkładkę?
Dla zapewnienia właściwego poziomu ochrony przed włamaniem do budynku czy konkretnego pomieszczenia konieczne będzie korzystanie ze sprawdzonych drzwi wyposażonych w odpowiedni zamek. Wraz z nim użytkownik otrzymuje zwykle również kilka kluczy, którymi można go otwierać. Dzięki temu łatwo rozdysponować je między wszystkich użytkowników. Problem zaczyna się wówczas, gdy okaże się, że osób uprawnionych do otwierania drzwi jest więcej. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w przypadku wejść do klatek budynków z zamontowanym domofonem, a także rozmaitych pomieszczeń wspólnych – korytarzy piwnicznych, suszarni czy pralni. Zdarza się też, że dodatkowy komplet kluczy chcemy wręczyć znajomym, którzy podczas naszej nieobecność zobowiązali się podlewać kwiaty czy opiekować się zwierzętami. W takich przypadkach najprostszym rozwiązaniem okaże się dorabianie klucza. Opcja ta będzie przydatna również wówczas, gdy klucz zostanie zgubiony. Warto jednak pamiętać, że możliwe jest również dopasowanie wkładki do istniejących kluczy. Z takiego wyjścia warto skorzystać w razie uszkodzenia zamka, do którego klucze ma większa liczba osób.
Przeczytaj również: Jakie technologie wykorzystywane są przy dorabianiu kluczy w Warszawie?
Na czym polega dorabianie wkładki?
Działanie najpopularniejszych wkładek do zamków typu Yale jest bardzo proste. Na kluczy znajdują się nacięcia, które powodują przemieszczenie się dociskanych sprężynkami zapadek umieszczonych wewnątrz wkładki. Jeżeli klucz odpowiada wkładce, będzie można obrócić bębenek, ponieważ nie jest on już blokowany. Rotacja bębenka powoduje odwrócenie tzw. zabieraka albo przemieszczenie zębatki oraz zwolnienie rygla zamka. W przypadku dorabiania klucza ślusarz odwzorowuje znajdujące się na nim nacięcia. Jeżeli chodzi o dorabianie wkładki, konieczne okaże się jednak dorobienie właściwych zapadek, możliwe po ich demontażu. Bardzo często możliwość dorobienia wkładki oferują też producenci innych systemów. Firma Kamel z Poznania oferuje kompleksowe usługi ślusarskie, w tym dorabianie kluczy i wkładek.
Przeczytaj również: Ostrzenie noży i nożyczek: dbaj o ostrość swoich narzędzi w domu i pracy
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednią usługę dorabiania kluczy samochodowych?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana