Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym się różni sterylizacja od kastracji?
Sterylizacja i kastracja to zabiegi, które można wykonać zarówno u samic, jak i u samców. Celem sterylizacji i kastracji jest zabezpieczenie zwierzęcia przed nieplanowanym rozrodem. Wiele osób mylnie używa tych pojęć zamiennie, dlatego też warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polegają te zabiegi. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, jakie są różnice między sterylizacją i kastracją zwierząt oraz na czym one polegają.
Na czym polega zabieg sterylizacji u zwierząt?
Sterylizacja to zabieg chirurgiczny, który jest wykonywany w obrębie układu rozrodczego zwierzęcia. Sterylizacja u samców polega na podwiązaniu lub przecięciu nasieniowodów, bez ich usuwania. Z kolei u samic sterylizacja polega na przecięciu lub podwiązaniu jajowodów. Warto też pamiętać o tym, że zabieg ten nie hamuje produkcji hormonów. Oznacza to, że zwierzę wciąż może odczuwać popęd płciowy, a jego niezaspokojenie w niektórych przypadkach może powodować niepokój lub rozdrażnienie.
Przeczytaj również: Czy sterylizacja psa jest bezpieczna?
W każdym przypadku przed zabiegiem warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dokładnie opisze przebieg zabiegu i wskaże zalecenia. Jednym z miejsc, gdzie można wykonać sterylizację psa i kota, jest Przychodnia Weterynaryjna w Chorzowie. Warto też wspomnieć o tym, że sterylizację kotki samicy wykonać w wieku 6-12 miesięcy, z kolei w przypadku samców w momencie ukończenia 6-7 miesięcy.
Przeczytaj również: Leczenie chorób wewnętrznych psów i kotów we Wrocławiu-Śródmieściu
Kiedy warto wykonać kastrację i jak przebiega zabieg?
Kolejnym popularnym zabiegiem weterynaryjnym, który zabezpiecza zwierzę przed zapłodnieniem, jest kastracja. Zabieg ten polega na usunięciu narządów płciowych. U samic jest to usunięcie jajników z macicą, z kolei u samców — jąder. Kastracja nie tylko uniemożliwia zajście w ciążę lub zapłodnienie, ale też skutecznie chroni przed chorobami narządów rozrodczych.
Przeczytaj również: Co robić, jeśli kot zaczyna linieć?
Warto też wspomnieć o tym, że kastracja pozbawia zwierzęcia produkcji hormonów płciowych, co sprawia, że jednocześnie zostaje zahamowany popęd płciowy. W efekcie zwierzę jest spokojniejsze i ma lepsze samopoczucie. Po zakończeniu zabiegu należy odpowiednio zadbać o zwierzę — warto zapewnić mu spokój i odpoczynek. Ponadto zaleca się karmienie zwierzęcia lekkostrawną karmą i zapewnienie mu dostępu do świeżej wody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana