Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym są hormony FSH i LH?

Spis treści
- Co to jest hormon FSH?
- Wysokie stężenie hormonu FSH a możliwość zajścia w ciążę
- Czym jest hormon LH i jaka jest jego rola?
Wpływ na płodność, czyli na możliwość posiadania biologicznego potomstwa, ma wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest odpowiednia gospodarka hormonalna organizmu. Ważną rolę w płodności pełnią m.in. hormony FSH i LH. O tym, czym są i dlaczego odgrywają tak ważną rolę w diagnostyce i leczeniu niepłodności przeczytasz w naszym artykule.
Co to jest hormon FSH?
FSH to hormon folikulotropowy. Jest on syntezowany przez podwzgórze mózgowe, w odpowiedzi na stymulację gonadoliberyną GnRH. Odpowiednie stężenie hormonu FSH ma duże znaczenie zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn hormon ten odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie jąder i za wytwarzanie plemników. Z kolei u kobiet FSH razem z hormonem LH odpowiada za pobudzanie jajników do wytwarzania estrogenów, które są odpowiedzialne za dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Hormon FSH jest też odpowiedzialny za zgodne z fazami cyklu menstruacyjnego zmiany w endometrium.
Przeczytaj również: Jak działają tzw. banki spermy?
Badania poziomu hormonu FSH odgrywają bardzo istotną rolę w w diagnostyce niepłodności. Tego typu badania wykonuje się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mają duże znaczenie m.in. w diagnostyce przyczyn zaburzeń miesiączkowania i owulacji oraz w diagnostyce różnicowej chorób przysadki mózgowej. U pacjentek połączenie tego badania z badaniem lutropiny wskazane jest w diagnostyce PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników, natomiast w połączeniu z inhibiną B i estradiolem lub hormonem AMH umożliwia dokonanie oceny rezerwy jajnikowej.
Wysokie stężenie hormonu FSH a możliwość zajścia w ciążę
Im wyższy jest poziom hormonu FSH w fazie pęcherzykowej, czyli folikularnej, cyklu miesięcznego, tym większy problem z zajściem w ciążę. W diagnostyce i leczeniu niepłodności, przyjmuje się, że poziom FSH powyżej 15 mlU/ml około 2-3 dnia cyklu może stanowić u pacjentki prognozę złej odpowiedzi na stymulację dojrzewania pęcherzyków.
U niektórych pacjentów zdarza się też, że poziom FSH jest obniżony. Najczęściej dochodzi do tego na skutek niewydolności przysadki mózgowej lub podwzgórza, które prowadzą do niewydolności gonad.. Badania stężenie FSH można wykonać np. w Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach.
Czym jest hormon LH i jaka jest jego rola?
LH to lutropina. Jest to hormonem luteinizujący, który jest odpowiedzialny u kobiet za stymulację owulacji oraz za produkcję progesteronu i estrogenów. LH powstaje w przednim płacie przysadki mózgowej. Regulowany jest przez wydzielaną w podwzgórzu gonadoliberynę, przez testosteron oraz progesteron. Podobnie, jak w przypadku hormonu FSH, stężenie LH zmienia się na przestrzeni cyklu menstruacyjnego. Najwięcej LH w organizmie kobiety jest w okresie okołoowulacyjnym, czyli w trakcie dni płodnych.
Badania LH wykonywane są u pacjentek przede wszystkim z zaburzeniami miesiączkowania i nieregularnymi cyklami. Badanie to ma też duże znaczenie w przypadkach diagnozowania chorób przysadki mózgowej, w celu określenia momentu owulacji, przy podejrzeniach upośledzonego rozwoju narządów rozrodczych.
Hormon LH występuje także u mężczyzn. Odpowiada u nich za pobudzanie jąder do produkcji testosteronu. Badania LH u mężczyzn przeprowadzane są w przypadku stwierdzenia w badaniach nasienia nieodpowiedniej liczby lub stopnia dojrzałości plemników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana