Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym różni się wzór przemysłowy od wzoru użytkowego?
Wzór użytkowy oraz wzór przemysłowy to terminy, których znaczenie powinien znać każdy wynalazca, projektant, a także konstruktor. Oba wzory należą do tzw. własności intelektualnej, a w związku z tym mogą zostać objęte, ochroną prawną. Zabezpiecza ona prawa autora do swoich prac, szczególnie w kontekście bezprawnego ich używania. Sprawdźmy zatem, jaka jest różnica między wzorem przemysłowym i użytkowym, a także jak wystąpić o ich ochronę?
Jakie są różnice między wzorem przemysłowym i użytkowym?
Szczegółową definicję wzoru przemysłowego i użytkowego znajdziemy w ustawie Prawo własności przemysłowej. Według niej wzorem przemysłowym jest nowa, posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, wynikająca z indywidualnych cech. Z kolei wzór użytkowy to nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Powyższe definicje nie dla wszystkich mogą być zrozumiałe. Z tego powodu osoby, które chcą otoczyć swoje dzieła ochroną prawną, podejmują współpracę z podmiotami świadczącymi pomoc w zakresie ochrony wzorów przemysłowych i użytkowych. Usługi takie świadczy Kancelaria Prawno-Patentowa z Częstochowy, którą prowadzi Radca Prawny Agnieszka Suskiewicz. Kancelaria zajmuje się kompleksowym doradztwem w zakresie ochrony własności intelektualnej i przemysłowej.
Przeczytaj również: Czym się różni gimnastyka sportowa od akrobatyki?
Kiedy mówimy o wzorze przemysłowym, a kiedy o użytkowym?
Chcąc wskazać różnice między wzorem użytkowym i przemysłowym, najlepiej skorzystać z konkretnych, życiowych przykładów, które najbardziej uwidocznią i pomogą zrozumieć odmienność obu wzorów. Doskonałym przykładem wzoru przemysłowego są: butelki, etykiety i opakowania produktów, zabawki, a nawet sprzęt sportowy. Wszystkie je można zastrzec, otaczając tym samym ochroną prawną. Natomiast jako przykład wzoru użytkowego, który z pomocą rzecznika patentowego warto zarejestrować, uzyskując dla niego ochronę prawną, można wskazać takie przedmioty codziennego użytku jak: lustro ścienne, zapalniczkę, zegar wahadłowy, rower, woreczek z zapięciem strunowym lub młot udarowy. Jak więc widać różnice między omawianymi wzorami mają zasadnicze znaczenie przy określaniu czy stworzyliśmy wzór przemysłowy, czy też użytkowy.
Przeczytaj również: Jakie są zalety ubezpieczenia OC firmy?
Przeczytaj również: Czym różnią się wykrojniki od foremników do metalu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana