Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym różni się neurologopeda od zwykłego logopedy?
Neurologopeda i logopeda to lekarze, którzy specjalizują się w leczeniu wad mowy i języka. Mowa to podstawowe narzędzie komunikacji, jednak czasem zdarza się, że pojawiają się z nią pewne problemy. W takim przypadku warto zgłosić się do specjalisty. Kiedy warto zgłosić się do neurologopedy? Czym zajmuje się logopeda? Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, w którym odpowiadamy na te pytania.
Co wchodzi w zakres kompetencji neurologopedy?
Neurologopeda to specjalista logopedii, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad wymowy, które wynikają z zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Terapia u neurologopedy jest wskazana w zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci, które mają problemy z tworzeniem oraz rozumieniem wypowiedzi. W poradni logopedycznej Tomatis w Kielcach można skorzystać ze wsparcia neurologa, który zdiagnozuje problem i wskaże skuteczne metody terapii.
Przeczytaj również: Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?
Podczas wizyty u neurologopedy z dzieckiem specjalista przeprowadzi wywiad z rodzicem i spyta o niepokojące objawy. Następnie sprawdzi mowę spontaniczną, sposób oddychania, budowę i sprawność narządów artykulacyjnych. Z kolei w przypadku osób dorosłych neurologopeda dokona oceny rozumienia mowy, umiejętności powtarzania, czytania i pisania.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się neurologopeda?
Kiedy warto zgłosić się z dzieckiem do logopedy?
Logopeda to lekarz, który również specjalizuje się w zaburzeniach mowy, jednak w przeciwieństwie do neurologopedy nie zajmuje się on wadami związanymi z układem nerwowym. Logopeda zajmuje się przede wszystkim terapią zaburzonej artykulacji oraz pomaga diagnozować problemy natury społeczno-psychologicznej i walczyć z barierami językowymi.
Przeczytaj również: Na czym polega standardowa terapia logopedyczna u przedszkolaka?
Do logopedy warto się umówić w przypadku, gdy zauważy się u siebie lub u dziecka trudności z wymową. Pierwsza wizyta najczęściej polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń logopedycznych, które ułatwiają lekarzowi znalezienia źródła wady. Logopeda może też pomóc dzieciom, które mają problemy ze słuchem, a dodatkowo pomaga rodzicom niemowląt, u których występuje nieprawidłowy odruch ssania. Warto też pamiętać o tym, że wizyta u logopedy to tylko część terapii, a resztę ćwiczeń pacjent musi systematycznie wykonywać w domu. Dzięki temu terapia może przynieść zadowalające efekty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana