Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym karmić małe dziecko? Porady dietetyczne
Pierwsza lata malucha mają ogromne znaczenie dla jego późniejszego życia m.in. pod względem upodobań czy też nawyków żywieniowych. Co więcej, małe dziecko, aby rozwijało się w prawidłowy sposób, potrzebuje odpowiedniej diety dostosowanej do jego wieku. W związku z tym właściwe żywienie może stanowić duże wyzwanie dla rodziców i wymagać szczególnego przygotowania. Czym więc najlepiej karmić małe dziecko? Sprawdźmy!
Jak długo karmić dziecko mlekiem matki?
Według najnowszych zaleceń opartych na szczegółowych badaniach mleko matki (lub mleko modyfikowane) powinno być podawane dziecku przez sześć pierwszych miesięcy jego życia. W tym czasie nie należy wprowadzać do diety niemowlęcia żadnych innych pokarmów. Karmienie piersią pozwala dostarczyć maluchowi wszelkich niezbędnych wartości odżywczych, które odpowiedzialne są za jego prawidłowy wzrost i rozwój.
Przeczytaj również: Sposoby leczenia zachowawczego u dzieci i niemowląt
Dopiero po szóstym miesiącu dietę dziecka powinno się urozmaicać poprzez stopniowe wprowadzanie do niej produktów stałych. Proces ten warto jednak wykonywać pod okiem lekarza rodzinnego dla dziecka, który pomoże Ci zapewnić maluchowi zdrowe i prawidłowe żywienie, dzięki czemu będzie ono właściwie wspomagało jego dalszy rozwój.
Przeczytaj również: Pediatra w niedziele w Inowrocławiu - gdzie szukać pomocy dla dziecka w weekendy
Pierwsze produkty stałe w diecie dziecka
Pierwszym produktem stałym, który rodzice powinni wprowadzać do diety swojego malucha, jest np. kleik ryżowy. Ponadto codzienny jadłospis warto uzupełniać również o inne produkty mleczne i bogate w białko, takie jak jogurty, niesłodzone kakao, kasza manna czy serki. W dalszym kroku do diety włączane są:
Przeczytaj również: Czy dziecko może samodzielnie udać się na wizytę u pediatry?
owoce,
warzywa,
mięso (najlepiej gotowane).
Małe dzieci mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na żelazo, które znajduje się m.in. w mięsie, rybach, jajach oraz zielonych warzywach. Ponadto dieta malucha powinna być bogata w witaminę D, C oraz wapń.
Zdrowe nawyki żywieniowe
Duże znaczenie podczas karmienia małego dziecka ma wyrobienie w nim zdrowych nawyków żywieniowych. W związku z tym maluchom należy podawać produkty jak najmniej przetworzone, które dostarczą im odpowiedniej ilości wartości odżywczych. Ważną poradą dietetyczną, o której powinni pamiętać wszyscy rodzice, jest także niezmuszanie małego dziecka do jedzenia.
Maluchy przestają jeść, gdy czują się pełne. Działanie wbrew ich instynktom może prowadzić np. do nadwagi. Wszelkie kwestie żywienia dziecka warto skonsultować z pediatrą, który pomoże Ci w doborze odpowiednich produktów oraz podpowie, kiedy wprowadzać je do diety swojej pociechy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana