Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest stal narzędziowa?
Stal narzędziowa odgrywa nieocenioną rolę we współczesnym świecie, ponieważ stanowi podstawowy materiał do produkcji wielu wyrobów, z których korzystamy na co dzień. Jej uniwersalność sprawia, że znajduje zastosowanie w kształtowaniu różnorodnych materiałów. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej stali narzędziowej, przedstawiając jej definicję oraz różne gatunki i zastosowania.
Definicja stali narzędziowej
Stal narzędziowa obejmuje szeroką gamę gatunków stali węglowych i stopowych, które charakteryzują się szczególnymi właściwościami mechanicznymi i fizycznymi, takimi jak wytrzymałość, twardość, obrabialność, ścieranie, korozję i odporność na podwyższone temperatury. Dzięki tym właściwościom stal narzędziowa doskonale nadaje się do produkcji narzędzi używanych do kształtowania innych materiałów. Stale narzędziowe zawierają różne ilości i kombinacje wolframu, molibdenu, kobaltu i wanadu co determinuje ich własności i zastosowania.
Przeczytaj również: Rury spawane i bez szwu – charakterystyka, zastosowanie
Jakie jest zastosowanie stali narzędziowej i jakie są jej rodzaje?
Stal narzędziowa wykorzystywana jest do wytwarzania innych wyrobów, do cięcia, tłoczenia, wykrawania i obróbki innych metali, tworzyw sztucznych i drewna. Stal ta jest zazwyczaj dostarczana w stanie wyżarzonym/miękkim, obrabiana do wymagań narzędziowych, a następnie poddawana obróbce cieplnej w celu poprawy jej twardości. Istnieje kilka rodzajów stali narzędziowych, takich jak stal narzędziowa do pracy na zimno, stal narzędziowa do pracy na gorąco, stal narzędziowa szybkotnąca, stal narzędziowa do formowania tworzyw sztucznych oraz stal narzędziowa metalurgii proszków. Każdy z tych gatunków stali ma swoje charakterystyczne właściwości i zastosowania, które wynikają z różnych kombinacji pierwiastków stopowych oraz procesów produkcyjnych. Wszystkie wymienione stale narzędziowe dostępne są u dobrych dystrybutorów wyrobów hutniczych. Jednym z nich jest IK Stal – ekspert od stali narzędziowej z Jastrzębia-Zdroju, który dostarcza także płaskowniki NC11LV, blachę HSS, stal na wykrojniki itp.
Różnice między stalą narzędziową a szybkotnącą
Stal szybkotnąca (HSS lub HS) to podgrupa stali narzędziowych o wysokiej zawartości węgla i stopów, która jest hartowana i może wytrzymać wysokie temperatury (400–600 stopni Celsjusza) występujące podczas toczenia, frezowania i wiercenia. W rezultacie są one powszechnie stosowane w wiertłach, narzędziach skrawających, piłach itp, gdzie mogą obrabiać materiały szybciej niż stale wysokowęglowe, które w wysokich temperaturach pracy tracą swoją twardość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana