Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest karta pobytu i jak ją uzyskać?
Karta pobytu to dokument, który umożliwia cudzoziemcom legalny pobyt na terytorium Polski. Jego posiadanie jest konieczne dla osób, które otrzymały zezwolenie na pobyt czasowy, stały, rezydenta długoterminowego UE, zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub ochrony międzynarodowej. Warto zaznaczyć, że karta pobytu potwierdza tożsamość cudzoziemca oraz uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.
Podstawowe rodzaje kart pobytu
W zależności od podstawy jej wydania, karta pobytu może mieć różne formy i okresy ważności. Pierwszym rodzajem jest karta wydana na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy. Jest ona ważna maksymalnie przez trzy lata, jednak jeśli zezwolenie na pobyt czasowy jest krótsze, termin ważności karty również będzie krótszy. Drugim rodzajem jest karta wydana na podstawie zezwolenia na pobyt stały, która jest ważna przez 10 lat. Kolejnym rodzajem jest karta wydana na podstawie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, która ma okres ważności wynoszący 5 lat. Ostatnim rodzajem jest karta wydana na podstawie zgody na pobyt ze względów humanitarnych, która jest ważna przez 2 lata.
Przeczytaj również: Rzeczy, które warto wiedzieć o kominkach
Procedura uzyskania karty pobytu
Aby uzyskać kartę pobytu, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie wojewódzkim właściwym dla miejsca zamieszkania cudzoziemca. Wniosek powinien zawierać dane osobowe cudzoziemca, informacje o celu i okresie zamierzania pobytu oraz informacje o środkach utrzymania. Dodatkowo, do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające podstawę wydania karty pobytu, takie jak zezwolenie na pobyt czasowy, stały czy rezydenta długoterminowego UE. Jego wypełnienie może być niekiedy problematyczne, dlatego warto o pomoc w uzyskaniu karty pobytu poprosić specjalistów.
Przeczytaj również: Rodzaje gaśnic ogniochronnych
Ważność i odnawianie karty pobytu
Okres ważności karty pobytu, w której zdobyciu pomóc może firma oferująca doradztwo prawne i ekonomiczne MARKA LEGAL z Warszawy, zależy od podstawy jej wydania. Po upływie tego okresu, cudzoziemiec może ubiegać się o przedłużenie ważności karty lub o wydanie nowej karty. W przypadku przedłużenia ważności, należy złożyć wniosek w urzędzie wojewódzkim nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczasowej karty. W przypadku ubiegania się o nową kartę, proces ten jest tożsamy z procedurą uzyskania pierwszej karty pobytu.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje lakierów samochodowych?
Podsumowując, karta pobytu to niezbędny dokument dla cudzoziemców, którzy chcą legalnie przebywać na terytorium Polski. Uzyskanie jej wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymagań oraz przejścia przez odpowiednią procedurę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana