Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest i jakie znaczenie ma tabernakulum w kościele katolickim?
Nazwa tabernakulum nierozłącznie kojarzy się z kościołem katolickim. To w nim znajduje się Najświętszy Sakrament. Przez katolików uważane jest za miejsce, w którym obecny jest Chrystus, dlatego wierni praktykują tam adorację. Dawniej do jego produkcji wykorzystywano materiały takie jak drewno i kamień. Współcześnie najczęściej przyjmuje formę bogato zdobionej, złoconej skrzynki, przed którą może palić się światło symbolizujące obecność Boga.
Co to jest tabernakulum i jak ono wygląda?
Tabernakulum to określenie używane w kościele katolickim w odniesieniu do przedmiotu przypominającego niewielką szafkę lub skrzynkę z pojedynczymi, lub podwójnymi drzwiami zamykanymi na klucz. Najczęściej znajduje się w prezbiterium, gdzie wierni mogą w ciszy i skupieniu oddawać się modlitwie i adoracji. W tabernakulum znajduje się chleb eucharystyczny. Przed skrzynką umieszcza się lampkę świecącą na kolor czerwony. Podkreśla ona obecność Chrystusa w kościele. Akcesoria sakralne są zazwyczaj bogato zdobione. Są na nich obecne symbole chrześcijańskie. Na drzwiczkach najczęściej znajdują się różne motywy związane z wiarą katolicką. Są to m.in. kielich, kłos, winogrono, symbol IHS i gołębica. Tabernakulum jest zwykle wykonane z trwałych materiałów takich jak brąz i mosiądz. Nadają mu estetyczny wygląd i akcentują wyjątkową funkcję, którą pełni w świątyni.
Jaką rolę odgrywa tabernakulum w kościele?
Skrzynka tabernakulum symbolizuje namiot spotkania ze Starego Testamentu. Nawiązuje do szczególnego sposobu obcowania z Bogiem. Podczas celebracji Mszy Świętej z tabernakulum wyjmowana jest Eucharystia. Zawartość zabezpieczona jest przed dostępem osób niepowołanych dzięki obecności klucza. Tabernakulum jest wykonane z niepalnego materiału, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa znajdującej się wewnątrz cennej zawartości. Z uwagi na wyjątkowo ważną rolę, jaką pełni to akcesorium, powinno ono być wykonane z najwyższą starannością. Akcesoria liturgiczne można zamówić u artystów rzemieślników, w miejscach takich jak Pracownia M&G przy Parafii św. Marcina w Konarzewie. Tabernakulum to wyjątkowe miejsce w każdym kościele katolickim. Jest ono miejscem, gdzie przechowywana jest Eucharystia potrzebna do celebrowania Mszy z Komunią Świętą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana