Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzuje się pochówek świecki i jak go zorganizować?
Pochówki świeckie w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Oferują one prosty, pełen szacunku sposób uhonorowania zmarłego i zapewnienia mu spokojnego miejsca spoczynku bez udziału kościoła. Aby zapewnić, że pochówek zostanie przeprowadzony prawidłowo, ważne jest, aby zrozumieć cechy charakterystyczne świeckiego pochówku w Polsce i wiedzieć, jak go zorganizować.
Co trzeba wiedzieć na temat pogrzebów świeckich?
Świecki pochówek w Polsce to niereligijna usługa pogrzebowa, która nie obejmuje żadnych rytuałów ani ceremonii związanych z kościołem. Pogrzeb świecki dedykowany jest osobom niewierzącym, chociaż na taką formę pochówku decydują się również osoby różnych wyznań. Nie mamy wówczas do czynienia z mszą świętą. Pożegnanie jest prowadzone przez Mistrza Ceremonii Pogrzebowych, który wcześniej szczegółowo omawia z rodziną zmarłego przebieg uroczystości i ustala, jakie słowa mają paść podczas ostatniego pożegnania.
Przeczytaj również: 5 przesądów związanych z pogrzebami
Ciało może zostać pochowane w trumnie, a w razie życzenia rodziny może odbyć się też kremacja i pochówek w urnie. W czasie uroczystości nierzadko zdarza się też, że rodzina lub przyjaciele wypowiadają kilka słów wspominających zmarłego, po czym następuje sam pochówek. Przed nim należy zarejestrować miejsce pochówku u władz lokalnych.
Przeczytaj również: Wszystko, co warto wiedzieć na temat kremacji zwłok
Jak zorganizować świecki pochówek w Polsce?
Zorganizowanie świeckiego pochówku w Polsce wymaga kilku kroków. O ich omówienie poprosiliśmy pracownika domu pogrzebowego w Chocianowie – Fenix, który wyjaśnił:
Przeczytaj również: Ile kosztują usługi pogrzebowe?
- Aby zorganizować pogrzeb świecki, trzeba znaleźć i zarejestrować miejsce pochówku u lokalnych władz. Następnie trzeba dopełnić wszelkich formalności związanych z zakupem trumny lub urny czy transportem zwłok. W tym celu należy się skontaktować z zakładem pogrzebowym. Taka forma pożegnania nie różni się znacząco od pogrzebu katolickiego – chodzi przede wszystkim o to, że uroczystość nie jest prowadzona przez kapłana.
Podobnie jak w przypadku uroczystości kościelnych, jakiś czas po pochówku rodzina zmarłego, musi zająć się formalnościami związanymi z postawieniem pomnika. Pochówek świecki jest formą godnego pożegnania bliskiej osoby, która odeszła. Dzięki niemu można dodatkowo uszanować to, że nie identyfikował się z instytucją kościoła czy wiarą, jednocześnie dbając o szacunek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana