Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzują się zbiorniki aseptyczne?
W dzisiejszych czasach jakość produktów ma ogromne znaczenie. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na skład żywności oraz warunki, w jakich jest ona przechowywana. W związku z tym firmy z sektora spożywczego poszukują najlepszych rozwiązań technologicznych, pozwalających osiągnąć najwyższą jakość produkcji. Jednym z takich rozwiązań są zbiorniki aseptyczne. Co je charakteryzuje? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.
Budowa zbiorników aseptycznych
Zbiorniki aseptyczne to pojemniki do przechowywania produktów w bezpieczny i higieniczny sposób. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej lub innych niekorozyjnych materiałów, takich jak polietylen lub włókno szklane. Ściany zbiornika są dodatkowo wzmacniane wewnętrzną wykładziną, co zapobiega niekontrolowanym wyciekom. Każdy zbiornik jest wyposażony w hermetyczną pokrywę, która chroni przed zanieczyszczeniami ze źródeł zewnętrznych. Głównym celem dostępnych m.in. w firmie Moeschle Polska zbiorników aseptycznych jest bezpieczne przechowywanie cieczy, mieszanek i produktów, zapobiegając ich skażeniu oraz utracie wartości odżywczych i smakowych. Poza przemysłem spożywczym często wykorzystywane są również w firmach z branży kosmetycznej i farmaceutycznej.
Zastosowanie zbiorników aseptycznych
Jak już wspomnieliśmy, zbiorniki aseptyczne są używane przede wszystkim w produkcji spożywczej, farmaceutycznej i kosmetycznej. Ich zastosowanie jest jednak o wiele szersze. Mogą pełnić funkcję między innymi:
zbiorników transportowych – umożliwiają bezpieczny przewóz cieczy i innych produktów pomiędzy różnymi zakładami produkcyjnymi;
zbiorników mieszalniczych – wykorzystywane do mieszania substancji chemicznych czy kosmetycznych;
zbiorników fermentacyjnych – pojemników, w których zachodzi proces fermentacji;
zbiorników suszących – służą do suszenia różnego rodzaju produktów (np. kawy czy herbaty).
Jak działają zbiorniki aseptyczne?
Najważniejszą funkcją zbiorników aseptycznych jest utrzymanie dokładnie określonych warunków środowiskowych wewnątrz zbiorników. Prowadzi to do minimalizacji ryzyka związanego z rozwojem bakterii, pleśni oraz innych drobnoustrojów mogących mieć negatywny wpływ na produkty przechowywane w ich wnętrzu. Za sterowanie warunkami panującymi wewnątrz zbiornika odpowiadają specjalnie zaprojektowane zawory, filtry oraz pompy, które kontrolują m.in. ciśnienie, temperaturę oraz przepływ składników znajdujących się w środku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana