Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzują się okna energooszczędne?
Zmieniające się uregulowania prawne oraz stale rosnąca świadomość właścicieli budynków mocno wpływają na szybki rozwój technologii i materiałów wykorzystywanych do produkcji stolarki okiennej. W ostatnim czasie triumfują zwłaszcza okna energooszczędne, których konstrukcja może prowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło i energię. W naszym artykule tłumaczymy, co wyróżnia nowoczesne okna energooszczędne.
Kiedy możemy mówić o energooszczędności okien?
Nowoczesne okna energooszczędne wyróżniają się przede wszystkim bardzo zaawansowanymi technologiami. To dzięki nim jest możliwe uzyskanie możliwie jak najniższego współczynnika przenikania ciepła. Poszczególne elementy konstrukcji okna mają niebagatelny wpływ na doskonałe właściwości energetyczne. Obecnym standardem są okna wielokomorowe. Pamiętajmy, że ilość komór pozytywnie wpływa na skuteczną poprawę współczynnika przenikania ciepła.
Przeczytaj również: Jak wybrać dobre okna?
Aby izolacyjność cieplna była jeszcze lepsza, niektórzy producenci okien decydują się na wypełnienie konstrukcji specjalną pianką poliuretanową. Kolejnym czynnikiem – poprawiającym współczynnik U – jest odpowiednie przeszklenie. Obecnie można się spotkać z następującym rozwiązaniem: pomiędzy szyby zespolone stosuje się gaz szlachetny, dzięki czemu cała konstrukcja skutecznie poprawia izolacyjność termiczną. W związku z tym na rynku możemy spotkać się z pojęciem pakietów wieloszybowych składających się z kilku tafli szkła.
Przeczytaj również: Jaki współczynnik przenikania ciepła powinno mieć okno dachowe?
Nie zapominajmy, że ważnym – choć często pomijanym – elementem, który pozytywnie wpływa na obniżenie współczynnika przenikania ciepła, są uszczelki. Najczęściej mamy do czynienia z uszczelkami przyszybowymi i oporowymi. Ich zadaniem jest zabezpieczenie konstrukcji okien przed wodą, która nie może przedostać się bezpośrednio do profilu. Co ważne, uszczelki oporowe są doskonałą zaporą dla kurzu i wiatru. Poprawiają również izolacyjność akustyczną.
Przeczytaj również: Jakie cechy powinny mieć dobre profile okienne?
Nowe rozwiązania w konstrukcji okien energooszczędnych
Jak już wspomnieliśmy, producenci okien stale rozwijają wdrażane technologie, by jak najskuteczniej poprawić właściwości energetyczne stolarki. Nie bez znaczenia jest również presja ze strony użytkowników, którzy chcą obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie. W związku z tym w ostatnich latach standardem stało się zastosowanie niskoemisyjnych pakietów szybowych (wypełnionych kryptonem lub argonem), wyizolowanie wzmocnienia stalowego i odsunięcie profilu zbrojenia stalowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana