Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzują się aparaty ortodontyczne dla dzieci?
Troska o prawidłowy rozwój dziecka obejmuje między innymi dbanie o jego zęby. Wrodzone i nabyte wady zgryzu wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu i przyczyniają się do wielu problemów w życiu dorosłym. Podstawowym sposobem leczenia wad zgryzu jest stosowanie aparatów ortodontycznych. Kiedy warto pójść z dzieckiem do ortodonty i jakie rodzaje aparatów ortodontycznych stosuje się u najmłodszych pacjentów?
W jakim wieku dziecko powinno odwiedzić ortodontę?
Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny. Nieprawidłowo ustawione zęby mogą utrudniać oddychanie, żucie pokarmów i mowę, a także powodować problemy z higieną jamy ustnej. Z tego względu krzywy zgryz warto zacząć korygować jak najszybciej. Po raz pierwszy dziecko powinno odwiedzić ortodontę w wieku około 3 lat, gdy ma już większość lub wszystkie zęby mleczne. Jeśli ortodonta nie zaobserwuje nieprawidłowości, na następną wizytę do specjalisty udaj się, gdy Twoja pociecha będzie miała 6-7 lat. W tym wieku rozpoczyna się proces wymiany zębów mlecznych na stałe. Kolejna konsultacja zalecana jest między 10 a 12 rokiem życia, w drugim etapie wymiany zębów mlecznych na stałe.
Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci
Leczenie wad zgryzu u dzieci odbywa się z wykorzystaniem dwóch rodzajów aparatów ortodontycznych: ruchomych i stałych. Oba wykonuje między innymi przychodnia stomatologiczna ARDENT w Brzesku. Aparaty ruchome można wkładać i wyjmować. Najczęściej stosuje się je u dzieci od 4 do 12 roku życia, gdy zęby mleczne są zastępowane przez stałe. Aby leczenie przyniosło zamierzony efekt, dziecko musi nosić ruchomy aparat ortodontyczny zgodnie z zaleceniami lekarza, najczęściej przez całą noc oraz kilka godzin w ciągu dnia. Powinno go zdejmować na czas posiłków i mycia zębów.
Stałe aparaty ortodontyczne dla dzieci
Stałe aparaty ortodontyczne, jak mówi sama ich nazwa, mocuje się w jamie ustnej na stałe. Klasyczne modele składają się z zamków, które przykleja się do powierzchni zębów, mocowanych do nich gumek zwanych ligaturami oraz łuku ortodontycznego odpowiedzialnego za przemieszczanie się zębów. Stałe aparaty ortodontyczne stosuje się u starszych dzieci, w wieku od 11 do 17 lat, które mają już wszystkie zęby stałe. Podczas ich noszenia młody pacjent powinien szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej, unikać jedzenia, które przykleja się do zębów, oraz produktów mogących zabarwić ligatury.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana